Skip to content

Heki istutamine

Hekk lisab aiale privaatsust, silmailu ning majesteetlikust. Selleks, et saavutada heki kvaliteetne ning kaunis kujundus on vajalik korrektne istutus protsess, mis koosneb eeltööst ning hooldusest.

Meie teeme selle võimalikuks pakkudes istutamist, muutest  aia just selliseks nagu soovite. Selleks, et eesmärki saavutada teeme vajaliku pinnase ettevalmistuse ning korrektse istutus töö.

  • 1-1,2m – 3€/tk
  • 1,2-1,4m – 3,5€/tk
  • 1,4-1,6m – 4€/tk
  • 1,6-1,8m – 6€/tk
heki istutamine

See, milliseks hekk kujuneb oleneb, mis eesmärki saavutada tahetakse. Tuleb teha kindlaks kas soovitakse aeda peita võõraste pilkude eest, kaitsta külmade tuulte eest või lisada deokoratiivsust ja ilu. 

Heki istutamist kutsutakse ka elavtara loomiseks, sest hekk on elus sein. Selleks, milliseks heki taimede kujundust muutub otsustab igaüks ise.

heki istutamine

Vabakujulised – vabakujulise heki puhul tegemist vabama ning metsikuma stiiliga. See on kiirekasvuline ning pakub üsna kiirelt juba looduslikku hõngu ja rohelust. Kuid vabakujuline hekk vajab rohkem ruumi. 

Pidevat hooldust see istik ei vaja. Ainuke mida teha tuleb on lõigata vanad ja kuivanud oksad.

Kujundatud hekk – hästi hooldatud ja pügatud hekk on tõeline kaunidust. Pügatud heki puhul on tegu on hooldatud ning silmapaistva kujundusega. Ruumi poolest võtab oluliselt vähem pindala, kui teeb seda vabakujuline.

Selleks, et kujundatud hekk oleks selline nagu soovitud tuleb kujundamisega alustada juba esimesest aastast. 

heki istutamine

Enne istutamist tuleks tuleks mõelda millist hekitaime tüüpi eelistada ning aias kasutada. Selleks, et valida hekitaimede tüüp tuleb hoolikalt läbimõelda heki otstarve. Mis rolli täidab hekk aias. Kui soovitakse luua suurt müüri, siis kuusehekk on selleks igati sobilik. Üldiselt  jaotuvad hekitaimede tüübid kaheks: igihaljad ning heitlehised ehk lehttaimed.

heki istutamine

Igihaljad – on okaspuud ning nende kasvu kiirus on aeglasem, kui on seda heitlehised. Heki väljanägemine aastaaegade vaheldumisega ei muutu ehk pidevalt on roheline. Seega pakub igihaldjas istik terve aasta tuulevarju ning privaatsust.

Igihaljad taimed on: elupuu, jugapuu, kuusk, 

heki istutamine

Heitlehised ehk lehttaimed – selle taime tüübi eripära on igal aastaajal loovutada enda lehed. Seega on see taimetüüp pool aastat raagus, kuid samas pakub ta kevadeti ning sügiseti imelist vaatepilti. Värvilahendustega mängimisruumi on heitlehiste puhul märksa rohkem, kui on seda igihaljatega.

Heitlehised taimed on: sirel, viirpuu, tuhkpuu

Heki istutamine algab ettevalmistamisest. Selleks tuleb ära märgistada piir, kuhu hekk tuleb ja kui pikalt. Kõige täpsemalt ja sirgemas rivis saab hekki istutada tõmmates nööri. Nööri järgi saab teada heki paiknemise.

Heki istutamiseks tuleb iga taime jaoks kaevata eralid auk. Heki istutusvahe oleneb heki kõrgusest ja suurusest. Vastavalt heki kõrgusele ja suurusele tuleb paika panna istutus aukude vahe.

heki istutamine

Hekitaimede istutusvahe sõltub istutavate taimede iseärasusest ning soovitud eesmärgist. Kas soovid rohkem dekoratiivsemat või varjavat hekki. Tihedama ja privaatsema heki puhul võiks taimede vahe olla 50 – 60 cm aga ka 70 cm taimede vahega hekk kasvab lõpuks ühtlane müür, ainult et see võtab rohkem aega.

Esiteks tuleb kaevata istutusauk. Selles laius on kaks korda suurem taime juurepallist. Juhul kui juurepalli ümber on võrk, siis seda ei pea ära võtma, see võib sinna ümber jääda. Istutusauk oleks soovituslik vett lisada ning siis puu sisse tõsta.

Muld, mis kaevamisel saadakse tuleb tõsta istiku kõrvale, et hiljem sellega uuesti taim kinni panna.

Taime auku asetades tuleks vaadata, et taime juurekael oleks maapinnaga tasa ning siis lisada muld.. Peale istutamist tuleb muld korralikult kinni vajutada ning veenduda, et istik oleks otse. 

heki istutamine