Skip to content

Muru rajamine

Muru rajamine annab võimaluse muuta koduaia roheliseks paradiisiks. Selleks pakume teenust, mis koosneb kolmest eri variandist. Olenevalt soovist saad valida endale sobivama.

Vaata, mis on võimalused muru rajamiseks!

Pakume muru rajamiseks kolme teenust:

Muruseemne külvamine

Murukivi paigaldamine

Muru rajamine

Hinnakiri

Muru rajamine:

 • Külvimuru rajamine 10 cm kasvumullaga: alates 3 €/m2
 • Siirdemuru paigaldus koos pinnase ettevalmistusega: alates 5€/m2
 • Murukivi paigaldamine: Hind kokkuleppel

Muru Hooldus:

 • Muruõhutamine masinaga, heina ja sabla välja riisumine: 0,30€/m2
 • Koos väetamisega 0,45€/m2

Muruseemne külvamine

Muru rajamisel mängivad rolli küll mitmed erinevad faktorid, kuid enne muru külvamise alustamist tuleks teada millist seemet üldse kasutada ning seemne valik sõltub suuresti sellest, kuhu muruvaipa rajama hakatakse. Uue platsi puhul on soovitatav valida seeme, mis peab eelkõige vastu erinevatele ilmastikutingimustele.

Muruseemne sorte on ka mitmeid. Esmalt tuleb vastata küsimusele. Tuleb teada milline on pinnas, kas aed on varjulisem või paistab lauspäike, kui palju muru ala kasutatakse ning mis eesmärgil.

Muru rajamiseks on parim aeg kevadel ning suve teises pooles. Kõige targem on oleks rajamise peale mõelda suve lõpus, kuna siis on muld soe ja muruseeme idaneb kiiresti.

Lisaks sellele ei pea ennast sellel perioodil kurnama kastmisega, sest enamasti sajab augustis tavapärasest rohkem.

Seemne külvamise eelis on see, et on võimalik valida sobilik sort, vastavalt otstarbele ja enda soovile ning seda nö väiksest peale hooldada, et saada soovitud tulemust. Võrreldes teiste rajamis meetoditega on ka muru rajamine kõige odavam ning lihtsalt ise teostatav.

Muru idanemisaeg on keskmiselt 14-21 päeva, kuid piisava niiskuse korral võib juba 1,5 nädala pärast näha esimesi muruliblesid. Muru tuleks niita esimest korda alles siis kui muru on vähemalt 7-8 cm kõrgune ning seejärel järk järgult vähendada niitmis kõrgust 3.5 cm kõrguseni. 

Pinnase ettevalmistus muru külvamiseks

Selleks, et muru hakkaks ilusti kasvama ja, et tulevikus sujuks kasvamine paremini on vaja istutatav pinnas eelnevalt külviks ette valmistada. Pinnas tuleb tasandada, puhastada prahist ja kividest ning seemned alale ühtlaselt külvata. 

Kõigepealt vaatame planeeritava muruala üle, kas tuleks olemasolevat pinnast maha koorida ning teha õiged kalded, et vihmavesi ei hakkaks kuskile kogunema.

Peale selle tuleb tähelepanu pöörata õigeaegsele kastmisele ja vajadusel paigaldada kastmissüsteemid. Need tuleb paigaldada enne mullapinna planeerimist. 

Muru rajamine

Ettevalmistus tööde nimekiri

1. Pinnase tasandamine

Pinnase planeerimisel ja tasandamisel on oluline jälgida, et aluspinnas oleks vee suunamiseks juba õige kalde all. Lisaks tuleb tähele panna, et aluspinnase sügavus oleks igalt poolt ühtlane just tuleva muruplatsi kõrguse suhtes. Pinnase tasandamine toimub enamasti rehadega, ajades muld laiali ning rulliga siludes lõplikult pind. Mururulliga muru ala üle rullimine on oluline kuna see tihendab mullapinda ning tänu sellele saab vältida lohkude tekkimist.

2. Prahi ja kivide eemaldamine 

Kindlasti tuleb platsilt ära korjata igasugune praht ning eemaldada kõik võimalikud kivid, et aluspinnas tuleks võimalikult kvaliteetne muru kasvamiseks. Veel tuleb eemaldada vana taimestik, kas läbikaevamise või herbitsiidiga pritsides.

3. Mulla kihi laiali laotamine pinnasele

Kui ettevalmistus on tehtud siis toome sõelutud põllumulla. Peale mulla laotamist tuleb pinnas ära planeerida

Oluline on, et mullakihi paksus oleks vähemalt 10 cm. Tavaliselt lisame 10 cm uut mulda, aga kui olemasolev aluspind on juba piisavalt mullakas ja hea kvaliteediga,  siis piisab ka vähemast.

Peale kõige tuleb jälgida veel, et pärast kasvupinnase laotamist säiliks vihmavee ärajooksuks vähemalt 1% kalle

4. Minimaalne paksus

Soovitatav on mulla kihi paksuseks jätta umbes 15-20 cm aluspinnast. Lisaks on soovitatav muld läbi segada lubiaine ja vajaliku väetisega, et saavutada ideaalselt tulemust.

Muru rajamine

5. Niisutamine

Juurdumisfaasis ja esimesel aastal on muru väga kuiva tundlik. Kui lõplikult juurdunud muru peaks läbi kuivama, siis on muru tegelikult täielikult hävinenud.  

Niisutada saab automaatselt kui ka käsitsi voolikuga. Niisutussüsteem säästab aega. Aiavooliku ja sprinkleriga on rohkem tööd, eriti kui on suur hoov.  

6. Väetamine

Et saavutada suurepärane muru tuleks muru eest järjepidevalt hoolt kanda ning väetada. Kevadel ei väetata muru enne, kui lumi on sulanud ning muld on tahenenud. Väetamist tuleb teha väiksemate kogustega, aga tihedamini.

Muru kasvamisel mängib rolli ka PH tase. Kõige parem on nõrgalt happeline keskkond (5,5-6,5). Kui hakkab tekkima palju oblikaid ja põldrõikaid, siis on tegu happelise keskkonnaga. 

Kuidas näeb välja muruseemne külvamine?

 1. Kui ettevalmistus on tehtud siis tuleme ja toome sõelutud põllumulla. Olenevalt ala suurusest laotame mulda väiksema või suurema traktoriga või vahest ka käsitsit, kärudega, kui on väga väike ala. 
 2. Peale mulla laotamist planeerime pinnase ära ehk riisume rehadega ala võimalikult tasaseks, peale seda külvame muruseemet.
 3. Peale külvi riisume muruseeme rehadega sisse ehk riisume kogu ala tuleb kergelt üle, et maha külvatud seeme kattuks mullaga ja saaks paremini idanema hakata. 
 4. Peale sisse riisumist hakkame mullapind tihendama ehk rullime kogu ala üle mururulliga üle, olenevalt mullakihi paksusest ning vajadusest kordame seda protsessi üks või kaks korda, et pinnas jääks piisavalt tugev, sellega muru rajamine piirdubki. 
Muru rajamine

Üha rohkem muutub populaarsemaks muruplatsi rajamine kasutades siirdemuru ehk teisisõnu muruvaipa. Kiireim viis maa-ala haljastamiseks ning tulemuste nägemiseks. Muru rajamine toimub siirdemuru teel, kus on juba valmis mururullid.

Kui täpsemaks minna, siis siirdemuru puhul on tegemist mururullidega, mis on ettekasvatatud ning on vabad umbrohust. See on lõigatud masinaga ning kokku pandud alusele rullide kaupa. Muru tuleb rullida lahti ning siirada krundile. 

Peale muru rajamist siirdemuruga on aed visuaalselt ilus ja muru tihe, aga tegelikult hakkab muru alles juurduma, juurdumine kestab 1-3 nädalat ning sellel perioodil võiks muru kasutuskoormus väiksem olla. 

muru rajamine

Siirdemuru plussid

 • Kiirus – tulemus on nähtav koheselt, kui siirdemuru on paigaldatud. Täielik juurdumine võtab aega 2-3 nädalat. 
 • Hooldus – siirdemuru on enne juba ettevalmistatud, seega on umbrohu puudus.
 • Välimus – tihe muru ja ühtlane murukate teeb väljanägemise paremaks, kui on seda külvimuruga.
 • Kasvamine – pole vaja muretseda sellepärast, kas seemned hakkavad kasvama või ei.

Murumatt annab parimaid tulemusi just järskudel nõlvadel ja kraavikallastel. Teinekord on siirdemuru paigaldamine ainuke viis. Näiteks: jalgpalliväljakud ja näituseväljakut. Muru kahjustuse korral saab koha parandada kiirelt ja muretult.

Pinnase ettevalmistus siirdemuru rajamiseks

Muru rajamine

Pinnas tuleb valmistada ette sarnaselt nagu ka külvimuruga. Muru siirdamine toimub, mis tasandatud ja tihendatud. Mullakihi paksus peab olema vähemalt 15 cm. Oluline: Hoonete läheduses tuleb jälgida, et pinnase kalle on majast eemale langev.

Pinna tasandamine

Muld tuleb ajada laiali. See tasandatakse ära kasutades rehasid ning rulli (vett täis). Rullimine on on oluline pinnase tihendamiseks, et vältida vajumisi. Enne siirdamist peab mullapind olema ühtlane. Selliselt saab muruplats olema tasane ning korrektne. 

Prahi ja kivide eemaldamine

Platsilt tuleb ära korjata igasugune praht ning eemaldada kõik võimalikud kivid, et aluspinnas tuleks võimalikult kvaliteetne muru kasvamiseks. Veel tuleb eemaldada vana taimestik. 

Mulla kihi laiali laotamine pinnasele

Mullakihi laotame pinnasele tuues sõelutud põllumulla. Peale mulla laotamist tuleb pinnas ära planeerida. See tähendab, et pinnas oleks ühtlane ja tasane. Igasuguste aukude ja lohkude eemaldamine.

Oluline on, et olemasolevale pinnale saab vähemalt 10 cm kasvumulda lisada selleks, et  pinnas oleks igal poolt ühtlane ning läbi selle saadakse vajalik paksus kogu platsi ulatuses.

Niisutamine

Peale muruplatsi rajamist tuleks siirdemuru esimesel kuul igapäevaselt kasta (välja arvatud vihmased päevad). Niisutamine hoiab ära nende kuivamise. Hiljem tuleb kastmist jätakata aga harvemini. 

Väetamine

Enne siirdemuru rullide laotamist on soovitatav visata aluspinnale spetsiaalne muruväetis, mis annab pinnasesse vajalikke toitaineid, et muru tuleks elujõulisem. Muruväetist võib külvata ka muru peale, aga tuleb vaadata, et väetist ei saaks liialt palju, sest see võib muru ära kõrvetada või liigselt vohama panna.

Siirdemuru paigaldamine

Kasutades muru rajamiseks siirdemuru, siis tuuakse murumatid aluse peal kohale. Kui alustada paigaldusega, siis otsest reeglit ei ole, kust alustama peaks aga sobib maa-ala kõige pikemast servast. 

 1. Tuleb võtta rull ning asetada see pinnale.
 2. Mururull tuleb lahti rullida.
 3. Rullide otsad ja servad tuleb suruda tihedalt üksteise vastu. Selliselt, et jääks vahet kahe mätta vahele. 
 4. Iga rida on oluline alustada kas pikema või lühema rulliga, kui oli eelmine. Hoidumaks ühenduskohtade kattumises.
 5. Kui mõni mätta ots ei ole kvaliteetne ning ilus, siis lõigake see ära. Nii jääb ilus muru.

Asetades mururibad tihedalt üksteise kõrvale tuleb jälgida, et ei jääks vahesid. Kui rullid on paika pandud on oluline need kinni vajutada. 

Mättad laotakse kaubaalusele. Levinumad mururulli paksus on 1.8m, kaal on 20-30km, suurus on 1m2.

Peale paigaldust peab muru koheselt kastma. Esimesel kuul on kastmine tähtis, edasi võib seda juba harvemini teha. Oluline on jälgida, et muru ei kuivaks läbi.

Muru rajamine

Mida peab veel peale paigaldamist tegema:

 • Niitmisel jäägid eemaldada.
 • Esimesel kuul hoiduda murul tallamisest, võib juured lahti kiskuda.
 • Paigaldamine toimub mullaga otsekontaktis ehk igasugune taimestik tuleb eemaldada, et juured saaksid juurduda. 
 • Mullapind tasane ning ilma lohkudeta.

Murukivi on ainulaadne võimalus mida kasutada enda koduaias. Sellega saab tekitada platsidele rohelust, mis jätab loodusliku mulje ning millele saab hõlpsalt autoga peale sõita. Pole vaja muretseda muru rikkumise pärast ka vihmasel ajal.

Kui täpsemaks minna, siis murukivi on kivim, mida kasutatakse aladel, kuhu sõidetakse autodega. Näiteks garaaži ette! Tegu on ainulaadse kivimiga, mis ühendab tarbe- ja loodusliku pinna. 

Murukivil on nii dekoratiivne omadus, kui ka praktiline. Eesti kliimas on autoga sõidetavad kohad hoovis (garaaži esine) tunduvalt parema välimusega. Lisaks annab murukivi dekoratiivses mõttes palju juurde.Murukivil on kolm head omadust:

 • Lihtne hooldada
 • Sõidetav ning hea välimusega pinnas
 • Niita tuleb nagu tavalist muru
Muru rajamine

Enim kasutatakse seda parkimisplatsidel ja garaaži esisel alal. Eesmärk on kaasata murutaimede meeldivat mõju, kui ka betoonkivi sõidetavust. 

Murukivi paigaldamine

Murukivi paigaldamisel tuleb aluspind korralikult ette valmistada. Aluspind peab olema tihendatud ning sile. Sellega väldib kivimi murenemist suure koormuse all. 

Murukivi paigaldus toimub järjekorras: aluspinna tihendamine, killustikmaterjali lisamine, murukivi, muld murukivi aukudesse ning lõpuks muruseeme.

Valitakse sobilik muruseeme. Murukivi augud tuleb  vajutada alla poole, et sealt saaks muru kasvama hakata.

Muru rajamine

Uue muru rajamine vajab ka hooldust. Hooldusel tuleb jälgida õhutamist, niitmist, kastmis ja väetamist. 

 • Põuaajal tuleb ise muruala kasta ning niisutada, kui pole selleks automaatset niisutamissüsteemi. 
 • Kevadeti muru riisumine ja õhutamine on oluline. Vesi pääseb paremini pinnasesse, mille tagajärjel hakkab juurestik arenema ning muruvaip muutub tihedamaks. 
 • Peale varakevadist riisumist võiks teha ka esimese väetamise.
 • Esmane niitmine tuleb teha, kui muru on kasvanud  6−8 cm pikkuseks. Esimesel niitmisel ei tohiks väga madalalt niita.  Niitmise järel tuleb muru jäägid kokku korjata. Seejärel sobib niitmine iga 1-2 nädala tagant vastavalt muru kasvukiirusele.
Muru rajamine