Skip to content

Heki lõikamine

Heki ilusaks välimuseks ja tiheduseks, on vaja seda korrapäraselt pügada ja hooldada

Ilusa koduaia loomise juures on oluline hekilõikus ja selle hooldus. Heki lõikuse põhjuseid võib olla mitmeid, kas siis eesmärgiks on silmailu, privaatsus, tuulekaitse või midagi neljandat. 

Heki lõikuse ja pügamise vajadus oleneb täiesti eesmärgist ja soovist ning samuti taime liigist. Lisaks kõigele muule soodustab lõikus uute kasvude tekkimist ehk pügamise järel hakkab lõikamiskoha lähedalt kasvama mitu uut võrset. Lõpuks mida rohkem lõigata seda tihendamaks hekk muutub.

haljastustööd

Vastavalt kõrgusele oleme jaotanud heki lõikuse hinnad neljaks:

Kõrgusega kuni 1 m: 1€/jm

Kõrgusega 1-1,5m: 2,5€/jm

Kõrgusega 1,5-2m: 3,5€/jm

Kõrgusega üle 2m: 4,5€/jm

Oleme Tallinnas ning selle ümbruses spetsialiseerunud haljastajad, kelle eesmärk muuta aiad unikaalseks ning silmapaistvaks. Soovid abi enda heki lõikusega? 

Oleneb taimeliigist aga selleks, et hekk säilitaks hea väljanägemise peab selle lõikuse ette võtma vähemalt kaks korda aastas. Sobilik aeg oleks hiline kevad või sügis. Näiteks mais või augusti lõpus. 

Täpne aeg sõltub taimest endast, näiteks hekki, mis õitseb kevadel võiks piirata pigem sügisel, sest nii saab nautida kevadist õieilu veelgi rohkem. Pügamise tihendus ja aeg sõltub ka suuresti taime vanusest. Eriti oluline on see just noorte hekkidega, et nendeks kasvaks ilusad ning tihedad taimed. 

heki pügamine

Heki kujundamist tuleb alustada esimesel aastal. Hekk muutub seda tihedamaks, mida rohkem lõigata külg oksi. Esimesel aastal on vajalik sekkuda ning tegeleda pügamisega mai ja augusti vahel vähemalt kaks korda. Täpne lõike tihedus oleneb taimeliigist. Kuna kiirekasvulisi taimeliike võib pügada isegi kolm kuni neli  korda suvekuude jooksul. 

Laialehelise hekiga pole vaja muretseda heki kõrguse pärast. Kuna algne kõrgus taastub esimesel kasvuperioodil. Seega peale istutamist tuleb lõigata pool heki algsest kõrgusest. Sellisel viisil muutub hekk tihedamaks. 

Okaspuudega saab alguses ilma kõrguse lõikamiseta. Taimel tuleb lasta kasvada kuniks saavutab soovitud kõrguse. Kuid tihedama heki mõttes oleks mõistlik külg oksi regulaarselt lõigata.

Selleks, et hekk enda õige kuju saavutaks oleks hea latv ära lõigata ning samuti pügada külg oksi. Okaspuul tuleb lasta kasvada, kuniks saavutab kõrguse sobiliku kõrguse. Külg oksi võib lõigata tiheduse eesmärgil.

Mis on eesmärk? Laia heki korral, tuleb külg oksi vähem lõigata. Kitsal võib külg oksi lõigata päris jõudsalt. Kõik oksad, mis kasvavad ülespoole tuleb lõigata igal aastal ära, kuniks hekk pole saavutanud õiget kõrgust.

Okaspuul tuleb latv maha lõigata, siis kui see on saavutanud soovitud kõrguse.Kui on saavutatud soovitud kuju ja kõrgus, siis tuleb seda ka edaspidi regulaarselt hooldada, et kuju nii ka püsiks. Sell

Vastavalt sellele, mis on heki eesmärk ja suurus, saab need liigitada kõrguste järgi. Hekil on viis taset:

  • Kääbushekk – madalam kui 50 cm. Taimede istutamise vahe 15-20 cm.
  • Madal hekk – 0,5-1m kõrge. Taimede istutamise vahe 25-30cm.
  • Keskmise kõrgusega hekk –  1-1,5m. Taimede istutamise vahe 30-40cm.
  • Kõrge hekk – 1,5m-2m. Taimede istutamise vahe 50-80cm.
  • Elavmüür –  üle 2m. 
heki lõikamine

See on stiil, kus tuleb lasta hekil vabalt kasvada ning siis aeg-ajalt tegeled hooldamisega. Täielikult ülekasvanud ja hooldamata hekk hakkab liialt metsistuma. Äraõitsenud õisikud ja vanad oksad võib ära lõigata. See koosneb tihedavõralistest, hästi vormi hoidvatest  puu- või põõsa liikidest, mis loob looduslähedase mulje.

Vabakujulise heki üks oluline punkt on ruum. Kasvamiseks on vaja rohkem aiapinda.  Sellise heki puhul on taimevalik suurem ning ka kasu loodusele on suurem.

Vabakujulisse hekki sobivad hästi näiteks: sirel, tuhkpuud, must aroonia, forsüütiad,  roosid, põõsasmaranad. Parim viis on proovida ja kombineerida erinevaid sorte omavahel.

heki lõikamine

Pluss: vähem hooldamist

Miinus: ruumivajadus

heki lõikamine

Pügatud heki jaoks tuleb valida kergesti harunevad ja  hõlpsasti vormitavad taimed. Pügatud hekk on hooldatud ning pilkupüüdva vormiga. Ruumi võtab see oluliselt vähem kui vabakujuline hekk.

Kuid seda peab regulaarselt hooldama ning pügama. Oluline on hoida ülemine osa veidi kitsamana kui alumine, et valgus jõuaks ka alumistele okstele. 

Näite iksigihaljaste hekkide puhul – eriti kuusehekkide puhul, tuleks jälgida, et alumine osa liiga laiaks ei läheks. Vastaseljuhul on hooldamine raske. Kaks varianti on: kas lõigata koonuskujuline või kolmnurkne.

Sõltuvalt taime kasvukiirusest peab teinekord korrektse väljanägemise hoidmiseks on vajalik 3-4 korda hooajaline heki lõikamine. Heki kujundamisega tuleb alustada juba esimesel aastal.

Kujundatud hekiks sobib näiteks brabant elupuu, mis on kõige lollikindlam heki liik. Veidike kallim ja eksklusiivsem on smaragd elupuuhekk. Kiirekasvuline ning tihe jugapuu hekk on samuti ilus kujundamiseks. Kuusehekk on selline raske pärasem ning sobib hästi kui on soov hekiga suur müür tekitada. 

Need on igihaljad hekid, ehk aastaringselt rohekad. Kui privaatsus pole nii oluline, siis võib olla ka lehtpuuhekk, nt nagu kontpuu või sirel.

Pluss: korrektne ja ilus

Miinus: rohkem hooldust

Enne kui alustada üldse lõikusega tuleb teha kindlaks, mis taimedega tegu on. Mis sordiga tegu on, kui palju peab lõikama, palju on vaja kasvamiseks ruumi ning mis on mingi taime iseärasused. See informatsioon aitab hekkide hooldamisele oluliselt kaasa.

Lehtpuu hekid kasvavad kiiresti. Noore lehtupuu pügamine tuleb teha korra aastas, seda siis varakevadel või suve lõpus. Esmalt tuleb lõigata võrast välja vigastatud ja kuivanud oksad. Kui hekk on kasvanud mõne aasta ning on soovitud kõrgusega, siis pügatakse seda kaks korda aastas. Seda varakevadel ning ka augustis. 

Sirel – sirel on hea vabakujuline hekk ning ei pea palju pügama. Kui aga sirelit pügada, siis tuleb lõigata kõik oksad ühepalju tagasi. Kui kasvu ergutada, siis ei tule keskmisi oksi pügada, vaid need tuleb välja lõigata. 

Viirpuu – kui tahta näha õiteilu, siis pole vaja hekki pügada. Kuid sellegipoolest tuleb hooldada ja arvendada. 

Põõsashekk – mitmed põõsaid tuleb kärpida, eemaldades äraõitsenud õisikud, mis äratab  põõsasaid ka järgnevatel aastatel õitsema. Vanad oksad eemaldatakse täielikult, mis teeb ruumi noortematele.

heki lõikamine

heki lõikamine

Okaspuuheki puhul tuleb tal lasta kasvada soovitud kõrguseni enne, kui alustada regulaarse pügamisega. Okaspuud kasvavad kaua ja aeglaselt. Nad vajavad ka vähem hooldust. Okaspuu heki puhul tuleb igal aastal pikkust ja laiust juurde umbes 1–2 cm. 

Elupuu – heki lõikamine ja selle tihedus sõltub sordist. Üheks kiiremaks on brabandi hekk. Selleks, et hekk oleks tihe ning näeks ilus välja tuleb seda suvel mitu korda lõigata. Kuid on ka väiksema kasvuga sorte, mida tuleb hooldada kaks korda hooajal.

Kuusk – kuuseheki lõikamine võib muutuda keeruliseks, kuna kuusk kipub laiaks kasvama. Seega tuleks hooldades hoida seda kitsana. Kitsas heki puhul tuleb istutada need ühte rivvi ning siis pakub ka rohkem varju. Vajab iga aasta hooldamist.

Kadakas – Saab hooldada iga aasta. Tuleb lõigata noori võrseid lühemaks. Hea aeg pügamiseks on suvi või sügis. 

Jugapuu – mida rohkem lõigata, seda tihendamaks muutub. Parim hooldus aeg on  kevadel või sügisel. Saab hõlpsalt kujundada geomeetrilis hekke. 

Kui heki lõikamine jääb harvemaks ning hooldusesse tekib pikem vahe, siis õige pea võib avastada enda eest suureks kasvanud müüri. Teinekord tuleb heki olukord muuta tagasi selliseks nagu see oli kunagi. 

Mida kindlasti ei tasu teha on lõigata hekk soovitud kõrguselt maha. Lõigatud kohast hakkavad kasvama uued võrsed ning need kasvavad ülespoole. Seega alumine pool jääb ikka samaks hõredaks. 

Hekk tuleb lõigata 10-20 cm kõrguseks, kui seda teha kõrgemalt, siis alt ei jää ikka hekk tihe. Lõikus tehakse talvel/varakevadel. Lõigatud kohast hakkavad kasvama uued võrsed ning on  võimalik kasvatada uus ja uhke hekk. See protsess võtab aega ning oluline on hooldus, et hekk tihendamaks muutuks.

heki lõikamine