Skip to content

Muru külvamise põhimõtted mida tuleks jälgida

Muru külvamine

Muru külvamine on kõige kasutajasõbralikum ning taskukohasem viis oma koduhoovi dekoratiivsemaks muutmisel. Iga inimene kellel on oma hoov unistab ilusast ja hooldatud murust, millel vahetevahel mõnel soojemal hommikul paljajalu kohvi nautida. 

Kui järgida õiged kasvatusmeetodeid ning pidevalt muru platsi hooldada on võimalik kasvatada seemnest väga kaunis ja tihe muru. Parim aeg tegemaks ettevalmistusi muruplatsi rajamiseks on vahetult enne intensiivse kasvuperioodi algust.

Nagu eelnevalt sai korra mainitud on muru külvamine üks odavamaid viise oma koduhoovi visuaalse väärtuse tõstmiseks. Kuna üldprotsess on lihtne, saab iga inimene külvata muru enda äranägemise järgi.

Lisaks sellele saab aiaomanik valida muruseemne sordi vastavalt enda äranägemisele, et luua just selline muruvaip mida parasjagu soovitakse. Murusordid jagunevad enamasti kliima järgi, ehk enne soetamist tuleks ennast sortidega, mida soovitakse istutada, kurssi viia.

Muru külvamise suurim eelis võrreldes näiteks kivi- või siirdemuruga on hind ning lihtsus, kuna külvamiseks piisab ettevalmistatud pinnasest ning seemnest. Tööd on võimalik teha käsitsi. Tasub ainult välja valida endale sobiv muruseeme ning siis see mulda panna.

Parim aeg muru külvamiseks

Parimaid aegu muru külvamiseks on mitmeid, kõik sõltub suuresti eelnevalt läbiviidud ettevalmistustest, mis määrab ära mis perioodil oleks kõige mõtekam külvamine läbiviia. Kui eeltööd on teostatud juba sügisel, tasub muru külvata juba varakevadel.

Juhul kui eelneval sügisel ei ole mullaharimistöid läbiviidud, on targem jätta tegevus hilissuveks. Samas kui suudetakse tagada murule head kastmisvõimalused võib külvi teostada ka suvel, põhiline on see, et oras ära ei kuivaks. 

Pinnase ettevalmistus tööd

muru külvamine

Muru rajamine algab pinnase ettevalmistusega, mis on otsustav faktor muru kvaliteedi osas. Alustada tuleks pinnase tasandamisest ning eemaldada tuleb kõik kivid ja muu praht mis soovitud platsil esineda võivad.

Esmalt tuleks endale selgeks teha, kas on plaanis rajada muru uuele pinnasele, või soovitakse jätkata platsiga millel muru juba kasvab ning on lihtsalt tühimikud mida oleks vaja täita.

Muru külvamine on soovitatud pigem uuele ettevalmistatud pinnale, kuid kuii platsil kasvab muru millel on augud sees, tuleks ennem ala uuesti läbi kaevata. Lisaks nopi välja ka umbrohu risoomid ja suuremad kivid.

Suurim erinevus uue ja vana mulla vahel on kvaliteet, kui ala kuhu külvatakse on vastavalt läbitöödeldud on oodata ka paremat tulemust. Kui külvatakse muru eelnevalt kinnitambitud platsile, võib eos arvata, et protsent mis sealt kasvama läheb on kõvasti väiksem.

Peale selle on paljud muruga seotud hädad tingitud just kehvast mullast. Muld on muru vundament ning nagu me kõik teame, selleks, et midagi korraliku ehitada tuleb laduda asjale tugev põhi. 

muru külvamine

Pinnase tasandamine – Selleks, et muruplats tuleks ilus ja tasane on vaja uus kobestatud muld ilusti tasaseks teha. Kata erinevad augud ja vaod mis võisid eelnevalt juba olemas olla. Tasane pinnas tagab meile ilusa lõpptulemuse, sest keegi ei taha näha oma ilusas aias kuumaastiku.

Kalded – Enam kui soovitatav on rullida plats väikese kalde all. Seda sellepärast, et suurte sademete ajal saaks vesi ilusti platsilt ära valguda ning alale ei teki ebamääraseid lompe ega liigniiskust.

Prahi ja kivide eemaldamine – Käi kindlasti kriitilise pilguga kogu ala üle ning eemalda kõik võimalik prügi mis võib antud hetkel platsil vedeleda. Lisaks eemalda kivid, eriti pööra rõhku suuremate kivide eemaldamisele. Kui alale jäävad mõned väiksemad kivid mille muld ära katab pole hullu.

Mulla kihi laiali laotamine ja paksus – Muld tuleb laotada alale ühtlaselt, lisaks peaks jälgima et paksus jääks kusagil 20-25 sentimeetrine ning seejärel neutraliseeri kasvupinnas aia- ja muru lubjaga. Peale mullapinna tasaseks rehitsemist, rulli ala mururulliga. Üks oluline fakt mida tuleb meeles pidada on see, et õhemale pinnasele rajatud muru on hiljem kõvasti kallim hooldada. Seda sellepärast, et seda tuleb rohkem kasta ja muru vajab ilusana püsimiseks rohkem väetist.

Pinnase vajumine – Muld peaks vajuma vähemalt kuu aega kuna elu on näidanud, et muld jääb peale rullimisi sügavamalt veel kohevaks ning tulevikus tekivad pinnal ebaühtlased kohad. Lisaks sellele tärkavad selle kuu sees erinevad mulda jäänud parasiidid ja umbrohud. Kui mulda pidevalt kasta on võimalik vajumis aega lühendada.

Rullimine – Mullapind tuleb peale planeerimist üle rullida, sest tänu sellele tagatakse ühtlane külvisügavus. Lisaks toob rullimie välja platsil esinevad ebatasasused, mis muidu võivad kahe silma vahele jääda. Rullimine on üks keerukas kunst, kuna muld ei tohi jääda liiga õhuline kuid samas ka liiga tihe. Lihtne viis kuidas tihedust mõõta on lasta meesterahval pinnasele astuda ning kui tema king vajub sügavamale kui 1 sentimeeter, on pinnas liiga pehme.

Platsi väetamine – Muld on soovitatav väetada kevadisel ajal aia üldväetisega, arvestada tuleks 4kg/100m2. Sügisel võid kasutada 4 kilo asemel 2.5 kilogrammi. Lisaks sellele tasuks pinnas veel neutraliseerida murulubjaga. Väetamine on oluline, sest just sealt saab muru oma kasvu alguseks vajaliku stardi.

Muruplatsi rajamine algab seemne külvamisest

Muru külvamine

Seemneid saab külvata käsitsi, kui ka masinaga, kuid kui kasutada automaatset laoturit tuleb jälgida, et vahekord ja kiirus oleks õigeks seadistatud. Seemne kogusega arvestamisel tuleks esmalt võtta pool ning plats edasi-tagasi läbi kõndida. 

Peale mida tuleb plats veel risti samamoodi läbi käia, et ülejäänud seemned ka maha külvata. Risti külvamine annab parema ning ühtlasema lõpptulemuse. 

Erinevad seemne sordid ja nende omadused

Teada on, et mida korralikum seeme seda kvaliteetsem muru, kuid kvaliteetse muru saavutamiseks ei tohiks unustada hoolt ja pühendumist. Tihti juhtub nii, et unistatakse perfektsest golfimurust, kuid tulemus ei ole ootuspärane. Kaheksal korrast kümnest on selleks süüdi see, et soetatakse soodsaim seeme.

Õnneks on seemne valik suur ning iga aiaomanik leiab just endale parima variandi. Suur valikuvõimalus võib ajada esialgu sordi valikul segadusse, kuid tegelikult tuleks põhineda muruotsarbele ning valida seeme vastavalt vajadusele.

Kuna paljude sortidel esinevad erinevad omadused, mõni talub paremini külma, teine jällegi peab paremini kuumusele vastu ning kolmas kasvab kõige kiiremini, siis on oluline enne sordi valikut teha põhjalik teoreetiline eeltöö.

Muru külvamine

Mõningad enamlevinud murusordid

Punane aruhein – Tegu on suhteliselt tiheda kasvuga ning põuakindla kõrrelisega, keda iseloomustab keskmisest parem varjutaluvus ja külmakindlus. Punane aruhein on mõeldud pigem aedadesse, kui ka varjulistele aladele.

Aasnurmikas – Aasnurmikas on üks parimaid tallamist taluvaid sorte, tänu millele kasutatakse seda suuresti erinevatel spordiplatsidel. Lisaks tallamisele on sellel sordil hea põuakindlus ning suudab kiiresti pärast pikemat kuumaperioodi taastuda.

Harilik nurmikas – Tegemist on suhteliselt lihtsa kuid mitte halva sordiga, Harilik nurmikas on vastupidav varjulistes kui ka niisketes tingimustes.

Roog aruhein – Kuna antud sordi juurestik asub väga sügaval, mis võimaldab murule ideaalse jahutuse ning veevarustuse. Tänu sellistele omadustele on roog-aruhein väga vastupidav kuumadele ja kuivadele perioodidele.

Kink aruhein – On tuntud oma peenete lehtede ning hea põua ja külmakindlusega.

Karjamaa raihein – Üks kiireima kasvuga muru sort, mida lisatakse tihti erinevatesse murusegudesse, et muuta ala vägagi kiiresti roheliseks. Lisaks kiirele kasvule on karjamaa raiheinale omane veel hea tallamiskindlus.

Kui palju muruseemet on platsi rajamiseks tarvis?

Tänapäeval saab muruseemet osta erinevatest veebipoodidest, ehituspoodidest kus millegipärast müüakse kõike ning ka spetsiaalsetest aianduskeskustest. Soovitatav on investeerida mõned lisa eurod ning soetada seeme kvaliteetse brändi poolt.

Enamasti on igal seemnetüübil kattuvus pakendil välja toodud, just see aitab teil arvutada kui palju muruseemet tegelikult vaja on. Vaata mitu ruutmeetrit ühest kotist istutada saab ning seejärel on soovitatav küsida spetsialistilt nõu. Mõned ettevõtted pakuvad kohe ka muruseemnete kalkulaatoreid mis teevad sinu eest juba eos töö ära.

Kuidas muruseemne külvamine üldse käib?

Muru külvamine

Esmalt on soovitatav alustada seemnete läbi segamisega, kuna segus võib olla mitut eri liiki seemneid. Liikide erinevust toob kaasa seemne suuruste vahed ning väiksemad seemned kipuvad transpordi käigus koti põhja vajuma.

Seega ära alusta seemnete võtmisega otse kotist vaid vala seemned anumasse ning sega läbi. Kui selle etapi vahele jätad võib juhtuda, et külv tuleb ebaühtlane.

Eelnevalt sai mainitud, et muru on võimalik ülvata käsitsi, kui ka automaat laoturiga, jälgida tuleb ainult et laotur oleks õige kiiruse peale seadistatud. Muru külvamisel hajutatakse seemned mullale ühtlaselt laiali, see tagab platsi ühtluse ning ei teki kohti kus rohi on paksem või õhem.

Mis on tähtis paigaldamisel?

Kindlasti peab meeles püsima külviaegne väetamine, kuna väetised sisaldavad enamasti palju fosforit ning see on muru tärkamisel olulise tähtsusega. Just sealt saavad murutaimed endale üliolulised mineraalaineid.

Muru külvamise järgsed tegevused

Muru külvamine

Muru külvamine ei piirdu kaugeltki ainult seemne maha panemisega, protsess kvaliteetse muru saamiseks kestab edasi. Kui soovitakse kvaliteetset muru saada, tuleb kindlasti rõhku panna külvijärgsele hooldusele. Kuna muru idanemisaeg on umbes 3-4 nädalat, siis tööd ja jälgimist mõneks ajaks jätkub.

Rullimine

Pärast muru külvamist tuleb rulliga üle külvatud pinna rullida, see on vajalik, et muruseemned mullaga paremini kontaktis oleksid. Kui rull on veega täidetav pane täis ainult pool rullist ning alusta rullimist. Liigu rulliga väljastpoolt sisse.

Külvijärgse niiskuse hoidmine

Soovitatav on pärast muru külvamist seemned matta kas turbasambla või mingi peenstruktuurilise orgaanilise materjaliga. Ettevalmistus tööd tuleks teha muruplatsist eemal, kuna kattematerjal võib liigselt mahakukkudes külvatud seemned segamini ajada. Jälgi, et kate jääks õhuke ja ühtlane. 

Kastmine

Kastmise suurim eesmärk on see, et maapind oleks vähemalt 15-20 sentimeetri sügavuselt veega ilusti läbi niisutatud. Seda protsessi võib pidada muru külvamisel üheks kõige olulisemaks asjaks.

Jälgi, et ala oleks ühtlaselt kastetud ning, et ei tekiks lompe, mis võib seemned minema uhata. Selleks, et olla kindel oma kastmissügavuses, ja mitte ala üleujutada, võib kasta ala lühemate intervallidega mitu korda. Hiljem jälgi et muru plats oleks 2-3 cm sügavuselt pidevalt niisutatud, nii kaua kuniks seemned idanevad. Pea meeles, et kuivale jäetud seemnetest ei sirgu kedagi.

Uue muru hooldus

Muru külvamine

Aja möödudes pärast muru külvamist, murutaimed arenevad, juured muutuvad tugevamaks ning jõuavad sügavamale. See on indikaator, et kastmiskordi võib vaikselt vähendama hakata. Kindlasti jälgi ka ilma ning säti kastmised vastavalt vanajumala soovidele, kui päev läbi sajab pole mõtet õhtul uuesti voolikuga vehkima minna.

Kuidas hooldada uut muru?

Kui näed et muru juba vaikselt tärkab ning on ühtlane, võid proovida vahest mõne päeva kastmisega vahele jätta. Samas pane tähele muru värvi, kui hakkad kastmispäevi kärpima, kui muru muutub ilusast rohelisest tuhmiks ja hallikaksrohelikseks, tuleks uuesti kastma hakata.

Peale kastmise, 4-6 nädalat peale tärkamist on õige aeg kõrrelised uuesti üle väetada. Kindlasti ei tohi seda protsessi ära unustada, kuna noored rohukõrred on toitainete järele üsnagi aplad.

Kindlasti ei piirdu värske murukatte hooldus ainult kastmisega, sest varsti tuleb teha esimene lõikus. Muru tuleks niita esimest korda, kui pikkus on jõudnud umbes 8-10 sentimeetri kõrguseni. Soovitatav on niitmine teostada siis kui pinnas on kuivem, vastasel juhul võib juhtuda, et niiduk keerab värske murukamara teistpidi.

Muru külvamine on investeering

Muru külvamine

Muru külvamine on esmapilgul lihtne tegevus ning mingil määral saavad sellega kõik hakkama. Siiski jääb enamasti puudu mõningatest nüanssidest, nagu näiteks oskused, unustatakse midagi ära või lihtsalt ei viitsita piisavalt pühenduda.

Nagu tegelikult elus iga asjaga, elukutselised professionaalid tunnevad ning teevad oma eriala asja paremini kui tavakodanik, ja sama kehtib ka muru külvamisel ja sellega kaasnevatest protsessidest.

Kuna enamasti on inimestel tänapäeval kiire ja ei jõuta teemasse 100 % pühenduda, siis siinkohal tuleb appi haljastusele baseerunud ettevõte, kelle jaoks on sinu kodu ilusaks muutmine prioriteet.

Rangelt soovituslik on investeerida mõned lisa eurod enda koduõue arendamisesse, sest lõpptulemus on seda väärt. Uuri ja küsi pakkumist juba täna!

Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab!