Skip to content

Lumekoristus katuselt: millal on aeg katusele rõhku pöörata?

lumekoristus katuselt

Eesti ilmad pakuvad meile vaheldusrikast aega. Pidevalt muutuv ja ettearvamatus on peamised märksõnad, mis seda kõike iseloomustab. Meie talved on täpselt samasugused – ettearvamatud. See on üks suur ennustus millal lumi tuleb maha ning kui ta tuleb, siis kui palju. 

Viimastel aastatel on olnud kaks suurt äärmust, kas lund on liiga palju või on täielik lume puudus. Lumekoristustööde vajadus oleneb just sellest, kui palju lund maha sajab. Talv on imeline aeg, aga see ilu nõuab ka vaeva ning tööd.

Lumekoristus katuselt: miks see on nii oluline?

Igal aastaajal on pakkuda omad erilised hetked ja võlud. Kui kevadeti algab koduaia hooldus, sest loodus ärkab ning kogu taimestik ja elu pistab pea sulava lume vahelt välja, siis talvel on vaja teha kõik selleks, et liigne lumi ei hakkaks segama liikumist ja turvalisust.

Kui lund sajab, siis ta moodustab justkui suure valge katte, mattes enda alla kõik. Katused on esimene koht kuhu lumi endale aseme leiab. Kuigi lumine katus on ilus vaatepilt ning tegelikult otsest kahju värskelt sadanud lumi ei tee, aga kuna Eesti ilmad on niivõrd ettearvamatud, siis tasub olla ettevaatlik. 

Värske lumi on sulgkerge ja ei kaalu praktiliselt midagi. Niipea, kui tuleb sula muutub lume raskus mitmekordseks ning see on see, mis kujutab ohtu nii inimestele, kes seal majas elavad, kui ka hoone konstruktsioonile.

Jäätammi vältimine

Jäätammid tekivad pööningu halva isolatsiooni või ventilatsiooni tõttu. Kui maja soojus pääseb pööningule, tekib reaktsioon. Pööningult eralduv soojus põhjustab katusematerjali kuumenemise ja seejärel ka lume sulamise katuselt. Kui vesi jõuab katuse servani, kus temperatuur on alla 0 C, siis vesi külmub. Selline sulamis- ja taas külmumisprotsess põhjustab jäätammi moodustumist.

Jäätammidega tuleb tegeleda, kuna need võivad kahjustada katuseräästaid. Pealegi võib jää kaaluda kuni 5 korda rohkem, kui lumi, mis annab katusele korraliku koormuse kanda.

Liigne raskus katusel

Teine suur põhjus, miks peaksid oma katuselt lume ja jää eemaldama, on liigne pinge mida see katusele tekitab. Lumi võib sulades enda raskust mitukümmend korda suurendada. Jää kaalub, aga veelgi rohkem. Kuigi katus on ehitatud teatud raskust taluma, võib liigne lume ja jää kaal suurendada lekke- ja kokkuvarisemisohtu.

Millal on aeg tegeleda lumekoristusega katuselt?

Tõsi ta on, et iga päev ei ole mõtet ega vajadust katuseid lumest puhastada. Kuid katust ei tohi jätta liiga kaua unarusse. Kõige parem on jälgida ning hoida enda katuse elul silm peal. Kui näed, et olukord vajab sekkumist,  siis tegutse. Küll aga on mõningad märgid, mida tasuks silmas pidada.

1. Pärast suurt lumesadu

Mõnikord on tunne, et lumesadu ei lõppegi ära aga samas lumekoristust katuselt pole ka mõtet koheselt teha. Lund lihtsalt tuleb ja tuleb ja tuleb. Õige pea avastad, et lumi on päevaga sadanud põlvede kõrgusele. Sellisel juhul tuleb koheselt tegutseda kui sadu järele annab. Tark oleks vaadata üle ka hoonete katused. Kui näed vajadust, siis tasub katused puhtaks teha. Värsket lund on kõige kergem eemaldada ning suuri jõupingutusi teha ei tule.

2. Kui katusele on kuhjunud suur lumehunnik

Kui oled katuse mõneks ajaks unarusse jätnud ning vahepeal on lumesadu toimunud, siis võib vaikselt ja märkamatult kuhjuda suur lume kuhi. Jällegi võib tunduda, et värske lumi ei kujuta endast ohtu, siis siinkohal tuleb mängu vanatarkus: “Parem karta kui kahetseda!” 

3. Kui sul on lamekatus

Lamekatuste puhul tasub olla lumekoristusega rohkem tähelepanelikum. Lamekatusel ei ole lumel kuhugi minna ja seega lumi kuhjub kiirelt. Hoolitse selle katusestiili eest ning samuti pühenda aega lumekoristusele.

Millele peaks lumekoristuse koha pealt mõtlema? 

  • Milline on katusematerjal: näiteks metall katustelt on lumekoristust märksa lihtsam teha, kuna lumi kipub ise maha libisema. Teised katusestiilid kipuvad lund kinni hoidma.
  • Katuse kalle: lame katus kogub lund kergemini ja hoiab tavaliselt rohkem lund kinnii. Lamedalt katuselt ei lähe lumi niisama minema vaid seda tuleb ikkagi lükata. Jäätammid on üsna kergelt sellise katusestiiliga tulema.
  • Jälgi temperatuuri kõikumisi: temperatuuri kõikumine on väga suur murekoht, kui oled unustanud enda katuselt lume ära koristada. Näiteks tuleb olla ettevaatlik, kui on sula ning hakkab vihma sadama. See lisab lumele kaalule, mis omakorda tekitab katusele rohkem raskust.

Kokkuvõte

Hoolitse enda katuse eest talvel ning ära lase lumel liialt suureks kuhjuda. Oluliselt lihtsam ja  vähem aeganõudev on pidevalt katuse hoolitsemisega tegeleda. Tavaliselt on asi jäetud viimasele piirile, siis jää ja sulalumi teeb lume eemaldamise keeruliseks ja aeganõudvaks. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga