Skip to content

Kiiresti kasvavad hekitaimed: 6 parimat lahendust hekiks!

Kiiresti kasvavad hekitaimed

Koduaed kiirgab loovust, leidlikkust ja ilu. Hekk on koduaia jaoks üks oluline, kui mitte just kõige olulisem komponent, kuid ta on osa aiakujundusest. Hekk ise, kui sõnana tähendab korrapäraselt istutatud taimede kogumit. 

Kindlasti oled tähele pannud, et mõnda koduaeda ümbritsevad võimsad ja uhked hekitaimed. Kuid hekitaimedest läbi ei näe midagi. Tegu on justkui elava müüriga, mis pakub privaatsust võõraste pilkude eest. 

Kui sulle meeldib privaatsus, soovid saada rahu ja vaikust pidevate tuulte eest ning pidevalt mööda sõitvad autod tekitavad tolmu ja müra, siis võid mõelda kiiresti kasvavate hekitaimede peale.

Millise heki peaks rajama?

Hekke on erinevaid ning valik on selles valdkonnas suur. Kas soovid kiirekasvulist hekki, madalat hekki, pügatud hekki, vabakujuline hekk? 

Enne kui liikuda heki istutamise juurde peaks selgeks tegema, mis on sinu eelistused heki tüübi ja kuju suhtes.

Toome välja näited, mille järgi peab hekki valima.

Heki kõrgus

Heki kõrgused jaotatakse viite erinevasse kategooriasse kõrguse alusel:

  • Kääbushekk – kääbusheki puhul jääb taime kõrgus alla 50 cm. Neid näeb tavaliselt lillepeenra ääres. Annavad aiale looduslikust ja elulisust.
  • Madal hekk – selle heki stiili puhul jääb kõrgus 0,5 – 1m vahele. 
  • Keskmine kõrgusega hekk – heki kõrgus on 1 – 1,5 m.
  • Kõrge hekk – kõrgus küündib 1,5 – 2m. Kõrge heki puhul jääb koduaed võõraste silmade eest peidetuks.
  • Elav müür – siin läheb kõrgus üle 2m. See heki kõrgus meenutabki reaalset müüri. Kuna otsest piiri kõrguse suhtes ei ole. Kui soovid täielikku privaatsust, siis see on hea valik.

Heki kuju

Heki kujundamine ei ole keeruline ega midagi, mis käib üle jõu. Vastavalt sellele, mis on eesmärk ja soov, siis peaks kuju hakkama modelleerima juba heki varajases eas. 

Lõika heki küljed ühtlaselt välja. Seda saab teha hekilõikuriga. Heki põhi peab olema paksem, kui on ülemine osa. Kui hekk on kindla geomeetrilise kujuga, soovitatakse töötada tavaliste hekikääridega. Käärid aitavad lõigata üksikuid harusid, mida ei saa pikkade hekilõikuritega teha.  Hekk muutub seda rohkem tihedamaks, mida rohkem seda lõigata. 

Hekitaimede tüübid

Hekitaimed jagunevad suures pildis kaheks: igihaljad ja lehtpuud. Mõlemal hekitüübil on omad eelised ja plussid ning siin ei saa öelda, et kumb on parem ja kumb halvem.

Igihaljas

Igihaljas taim säilitab enda lehestiku aastaringselt, seega ei ole taim “paljas” otseselt kunagi. Lisaks teeb see hoolduse lihtsamaks. Üks erinevus okaspuu ja lehtpuu vahel on see, et igihaljad puud peaks laskma kasvada just sellise kõrguseni nagu seda soovitakse, alles siis hakkab pihta pügamine. 

Lehtpuu

Lehtpuude puhul on tegemist hekitüübiga, mis aastaringselt muutub. Kuid tegu on kiiresti kasvava hekitaimega. Lehtpuud nõuavad veidi rohkem hoolitsust ja tegemist, kui seda igihaljas. 

Heitlehisus

Seda võib pidada suvehaljaks taimeks ehk vastavalt aastaajale loovutab enda lehed. Kevadel toimub lehistumine ning sügisel jällegi lehtede maha langemine.

Kiiresti kasvavad hekitaimed?

Sageli soovivad inimesed enda koduaias näha muutusi kiirelt. Seega otsus langeb hekki valides just kiiresti kasvavate hekitaimedele. Kuid tuleb meeles pidada, et kõik kiirekasvulised hekitaimed ei ole hea investeering. Sellised hekitaimed on tavaliselt hinna poolest soodsamad, kuid tuleb olla hoolikas, sest nad ei ole pikaealised. Sageli on nende puit üsna nõrk ning kipub esimese tugevama tormiga kahjustatud saama. 

Toome teile välja kuus kiiresti kasvavat hekitaime, mida võiks enda koduhoovi soetada:

1. Üheemakaline viirpuu

Üheemakaline viirpuu on tiheda võrastikuga kiirekasvuline hekitaim. Tegu on levinud ilutaimega, millel on aretatud mitmeid sorte. Heki lõikamine ja kujundamine on viirpuuga lihtne. Üldiselt taim ise ei ole pirtsakas, aga nõuab viljakat pinda. 

Õied on tal valged.  Vili on valminult punase roheka viljalihaga. Vili valmib septembri ja oktoobri vahepeal.

Talub hästi põuda, tagasilõikamist ja on üpriski külmakindel. Üheemakalise viirpuu marjadest võib keeta teed. Levinud on ta just Euroopa soojemates piirkondades. Eesti looduses on ta haruldane. 

Kõige tuntum liik neist oń ´Stricta.´ Üheemakaline viirpuu kasvab 3 kuni 5 meetri kõrguseks põõsaks või pisikeseks puuks.  20 aasta pärast peaks viirpuule tegema noorenduse. 

Kui oled taime istutanud, siis soovitatav on kärpida taimi vähemalt 2/3 tema kõrgusest tagasi. Mida julgem oled alguses kääridega tegutsema (kärpima), seda ilusam on hekk hiljem! 

Plussid: Lihtne kujundada ja tegu on kiirekasvulise hekiga.

Miinused: Kahjurputukatele meeldib see hekitaim väga. 

2. Tuhkpuu

Tuhkpuul on erinevaid liike üle 60-ne. Kindlasti kõige tuntum liik on eestlastele läikiv tuhkpuu. 

Kui rääkida konkreetselt läikivast tuhkpuust, siis tegu on üsna kiirekasvulise hekiliigiga.. Talub hästi tagasilõikust ning see on üks põhjustest, miks seda sageli aedades kasutatakse. Kusjuures selle tuhkpuu lehed ka läigivad. Marjad on mustad ning need on mürgised. 

Taime enda kõrgus jääb kuskil 1-3 meetri vahele  ja laiuselt on kuskil 1,5 – 2 meetrit. Kasvukoha suhtes ei ole tegu nõudliku liigiga. Otsest eelistatud kasvukohta tal pole, kuna saab hakkama nii päikselise, kui ka varjulise kasvukohaga. Läikiv tuhkpuu on kasvukoha suhtes vähenõudlik. 

Plussid: vastuvõtlik lõikamisele, vastupidav, läikivad lehed ning sügiseti kaunis punane.

Miinused: tagasilõigates ei saa uuendada.

3. Kukerpuu

Kukerpuud võib pidada oluliseks ilupõõsaks haljastuses, eriti kevadel õitsemise ajal ja sügisel viljade valmimisel. Kukerpuul on mitmeid erinevaid vorme. Kõige tuntumaks võib nimetada harilikku kukerpuud. Tegu on taimega, mis talub hästi kärpimist. 

Kindlasti teavad paljud kukerpuud just tema marjade tõttu. Need on mõnusalt hapukad. Marjad ise kasvavad suures kobaras, mis teeb korjamise lihtsaks. 

Taime kõrgus küündib 2 kuni 3 meetri vahele. Võib kasvada ka 5 meetri kõrguseks. Lisaks sellele kannatab kukerpuu külma, on vähenõudlik mulla suhtes ning kasvab väga edukalt vähese valgusega. 

Plussid: marjad, vähenõudlik.

Miinused:

4. Brabant elupuu

Elupuu annab kõige kiiremini soovitud tulemuse – aastaringse privaatsuse ja koduhoovi ümbritseva rohelise seina. 

Brabant elupuu on igihaljas ning on just heki otstarbeks aretatud taim. Brabant on peetud tõeliselt kiiresti kasvavaks hekitaimeks. Aastas võib juurdekasv olla kuni 40 cm. Värvuselt on Brabant roheline, talvel muutub veidike kollakamaks.

Brabant nõuab rohkem hoolitsust, et hekk oleks ühtlane ja ilus. Tema aastane juurdekasv on 25-35 cm. Ladva lõikus algab siis, kui taim on saavutanud soovitud kõrguse. Külgoksad on brabandil tiheda kasvuga.

Kui eelmised taimed olid kindlad põua suhtes, siis  brabant on tundlik pikaajalise põuaga. Mistõttu vajab esimesel aastal pärast istutamist rikkalikult kastmist!

Plussid: kiire kasvuga ning sobib aiapiirdeks, miks hoiab kodu võõraste silmade eest salajas.

Miinused: pügamine.

5. Värd-jugapuu

Värd-jugapuu on järjekordne igihaljas hekitaim. Seda võib pidada kiiresi kasvavaks hekitaimeks, kuigi elupuust kasvab pea poole aeglasemalt. Värd-jugapuul on mitmeid iluaianduslikke sorte, mis erinevad üksteisest, kas kasvukuju või okka värvuse poolest. 

Värd-jugapuud sobib koduaeda istutada üksiktaimena, või siis rühmadena. Värvuselt on ta kaunis tumeroheline. 

Värd-jugapuu on kasvutingimuste suhtes veidi nõudlikum, kui eespool toodud hekitaimed. Muld peab olema viljakas, kasvukoht peab olema varjuline või siis poolvarjuline ning liigniiskus jugapuule ei sobi. 

Kõrguse poolest on tegu keskmise hekitaimega. Kasv on 1-1,3 meetrit ning laius 0,5-0,7m. 

Plussid: tihe ning lihtne pügada.

Miinused:  kasvuks vajab varjulist kohta (ei talu kõrvetavat päikest).

6. Harilik sirel

Harilik sirel on meil eestis laialt levinud ilupõõsas. Suurepärane vabakujuline hekk, mis annab natuke sellist metsikumat tooni koduaeda. Kindlasti kujutavad praegu paljud ette milline võib välja näha sirel õitsemisperioodil. Võime anda vihje – väga ilus.

Kui mõelda kasvutingimustele, siis sirel vajab edukaks kasvamiseks ja õitsemiseks täisvalgust ja muld peab olema toitaineterikas. Õnneks on sirel meie tingimustes igati külmakindel.

Hekitaimena võib sirel osutuda problemaatiliseks just väiksemates aedades, kuna annab rikkalikult juurevõsusid.  Sirel ise on kiirekasvuline hekitaim, mis kasvab 1,8 – 2m. 

Plussid: kiire kasv, külmakindel, kaunis, meeldiva lõhnaga.

Miinused: juurevõsud.

Kokkuvõttes

Kui tahad, et taimed kasvaks kiiresti ning ei peaks mitu aastat ootama enne, kui taim saavutab soovitud kõrguse, siis kiiresti kasvavad hekitaimed sobivad ideaalselt. Oluline on sobitada kokku enda nägemus vastava taimeliigiga.

Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab! 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga