Elupuude pidev hooldamine ja elupuude kujundamine läbi pügamise või lõikamise on aiahoolduse osa, millest ei pääse ükski endast lugupidav aiaomanik. Enamasti kärbitakse ülekasvanud elupuid, kuid enne pügamist tuleb endale selgeks teha, mis eesmärgil puud hooldatakse, sest niisama kääre külge lüüa pole mõtet.
Millal tuleks elupuid pügada?
See, millal ja kui tihti tuleks elupuud või elupuuhekki pügada sõltub suuresti heki vanusest. Igihaljast elupuuhekki tuleb kärpida juba noorena, sest ainult nii kasvab istikust tugev ja tihe hekitaim. Soovitatav on teha seda mitu korda aastas, sõltumata sellest, kui vana taimega on tegu. Kiiresti kasvavate hekitaimede puhul võib seda teha isegi rohkem.
Vanemate hekkide puhul tuleb järgida pigem, mis eesmärki elupuu täidab ning taime korrigeerida vastavalt sellele.
Elupuude lõikamise tsükkel jaguneb loogiliselt, kui taime lõigata septembri teisel poolel või oktoobri alguses, siis uuesti võib selle juurde siirduda näiteks juunis. Kui lõigata, aga kevadel- aprilli ja mai paiku, võib uuesti lõigata samal sügisel, kas augustis või septembris.
Soovitatav on küsida eelnevalt müüjalt või uurida mõnelt aednikult, kuidas täpselt ostetud taime meie kliimas hooldada ja pügada tuleks.
Elupuude lõikamise alused
Nagu iga asjaga, on ka elupuude lõikamisel välja kujunenud põhitõed, kuidas lõigatakse, millal lõigatakse ja miks lõigatakse.
Peamiselt kasutatakse lõikamiseks kahte võimalust
Lihtsalt öelduna jaguneb asi kaheks, vabakujulisteks ja pügatud hekkideks. Teema on tegelikult lihtne ja igati loogiline.
Vabakujuline hekk
Kui annad hekil endale vabad käed ning lased tal kasvada just nii, kuidas ta ise soovib, siis seda kutsutakse vabakujuliseks hekiks. Siiski tuleb vahepeal mängu tuua heki lõikamine, sest hooldamata ja metsistunud hekk ei õitse enam täisväärtuslikult.
Taimed vananedes ei õitse enam nii täisväärtuslikult ning hooldamata hekk metsistub. Liialt tihe hekk õitseb halvasti.
Hea tähelepanek on veel see, et vabakujulised hekid sobivad rohkem suurematesse aedadesse, kuna lõpuks muutub hekk väga laiaks.
Pügatud hekk
See tähendab endas seda, et hekk on pideva hoolduse all ning püsib soovitud vormis. Siin võib olla aiaomanik loov ning suuremate puude puhul pügada hekki vastavalt enda soovitud kujule.
Heki ladva lõikamine
Kuna puud kasvavad eri kiirustel, siis ühel hetkel võib juhtuda, et mõni igihaljas taim on teisest pikem, mõni lühem ja puud on kokkuvõttes eripikkused. Selline pilt jätab hoovist mulje, et tegu on käest ära lastud taimedega ning aia hooldusesse ei panustata.
Sellisel momendil tulebki mängu latvade lõikamine. Esmapilgul võib tunduda, et raske on kõiki puid ühekõrguselt lõigata, ära pabista, sest selleks on mõned nipid. Sirgjoone hoidmiseks kasuta nööri, mis annab sulle sirge liini mida järgida.
Kui teed ladvalõikust alles, siis kui taimed on noored, vali kõrgus kõige madalama puu järgi. Külgedelt lõikamine on veidi keerulisem, kuid kui on vaja piirdehekki, siis külgi üldse pügama ei peagi. Üks ideaalne sort piirde hekiks on “Brabant,” mis on tuntud oma tiheduse poolest. Veel üks tuntud sort on “Smaragd,” mis on tuntud oma koonusekujulise võra poolest.
Ladva lõikus peaks toimuma koos üldise elupuu lõikumisega, ehk samamoodi 2 korda aastas, kevadel ja sügisel.
Pügamisest põhjalikumalt
Esimene asi, mida järgida on lõikamise tihedus, nagu eelnevalt mitu korda mainitud tuleks teha seda umbes kaks korda aastas. Need kaks korda tähendavad endast suuremaid lõikusi, aga kergelt võib pügada kogu suve.
See on oluline, sest elupuu kasvab tihe ja tugev ainult lõigates, kuid ka seda tuleb teha mõistlikult. Enamasti kärbitakse värskeid võrseid, sest nii on sul võimalik ergutada järelejäänud pungade tärkamist.
Elupuude lõikamine võib toimuda umbes siis, kui ideaalse lõpp kõrguseni on jäänud veel umbes 20 sentimeetrit. Ainukeseks erandiks on kuusehekk, sest seda tohib piirata alles siis, kui soovitud kõrgus on saavutatud.
Kuidas elupuud lõigata?
Alustuseks võid mõelda sellele, et külgedelt tuleks pügada elupuud väikese kaldega, see on vajalik selleks, et alumine osa jääks laiemaks. Tänu sellele, et hekk on alt laiem saavad alumised oksad rohkem päikesevalgust.
Selleks, et soodustada okste hargnemist, on soovitatav nõrgalt kärpida noori rohtseid oksatippe. Selline kärpimine soodustab okste hargnemist ning taim kasvab tulevikus jõudsamalt.
Oluline punkt, mida jälgida elupuude lõikamise juures on veel see, et lõikus ei jääks liialt resoluutne, ehk ei tasu lõigata mitme aasta vanuseid oksi. See on tähtis sellepärast, et okaspuud ei suuda taastada oma rüüd ning mis läinud see läinud.
Erand on ainult jugapuu, sest nemad suudavad lõikekohtadest ennast tihedalt täis kasvatada.
Olemasoleva heki taastamine
Üldiselt on selleks kaks võimalust, kas istutada uus hekk, mis ilmselgelt on väga kulukas või panustada uue noorendiku tegemise peale. Peale selle, et noorendiku rajamine on kõvasti odavam, on eeliseks see, et hekitaime juured on juba paigas. Sellisel juhul ei pea ootama taime juurdumist ning kasv võib ulatuda juba esimesel aastal kümnetesse sentimeetritesse.
Noorendiku rajamine võib olla esmapilgul keeruline, kuid selleks tasub konsulteerida asjatundjaga, kes annab olukorrast kõige optimaalsema lahenduse.
Küsi asjatundjalt nõu!
Elupuude lõikamine on küll loogiline ja kerge, kuid teema võib vahepeal minna detailsemaks ning tasub asjatundjal käest abi küsida. Käisime üle teemad, mida tuleks pügamisel silmas pidada, ja millal üldse hekki lõigata.
Kuna tänapäeval on inimestel oma koduhoovi korrashoidmise kõrvalt veel miljon sada üks asja teha, siis heki hooldusesse panustatud aeg ei pruugi olla täisväärtuslik ning tehakse asju üle käe. Selleks, et koduhoov ja hekk näeks elegantne välja, tuleks teemasse süvitsi sisse minna.
Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab!
Tere.
Kas vanemaid juba umbes 5-6 meetriseid elupuid võid lõigata lühemaks paari meetrijagu? Kuna sai ostetud maja kus on hooldamatta elupuu hekk ja see on liiga kõrge.
Tere,
Soovitan lõigata järkjärgult. Kuskil 1,5 meetrit esimene aasta ja jätta üks aasta vahele taastumiseks ja siis jälle 1,5 meetrit. Võib ka kohe soovitud kõrguseni lõigata, aga siis on risk suurem et hekk jääb põdema
Tere
Aial on päris pikk elupuu hekk. Kui nüüd seda pügada, siis neid pügamisjääke tekib väga palju. Mida nende elupuu pügamise jääkidega teha? Kuskilt olen kuulnud, et kompostis ei pidanud see hästi kõdunema, samas kuskilt netist selle kohta mingit kirjandust pole leidnud.
Tere,
Jah, pigem ei soovitaks komposti panna. Jäätmejaamad võtavad haljastusjäätmeid vastu.
Head,
Steven
Tere,
Kuidas alustada noorte 80 cm brabant taimede hooldust, et sellest sirguks kiirelt korralik 2m kõrgune hekk? Kas noori pool aastst istutatud olnud taimi juba tuleks pügada ning kui, siis kas ka pealt madalamaks? Puude istutusvahe 70cm.
Tere Marko!
Kui on soov kõrgust tekitada, siis proovige kärpida brabant külgi, kuid kindasti peaks tagasi lõikama ka pikemad kasvud, et heki kõrgus hakkaks ühtlaselt kasvama.
Kevadeti ja sügiseti oleks vaja neid kindlasti väetada. Ja ärge unustage taimede kastmist, see on nagu A ja O.
Edukat ettevõtmist!