Skip to content

Parimad kastmissüsteemid, mida kasutada

Eestis kipuvad ilmad minema kahte äärmusesse ning seda eriti suviti, kus on liialt sajune või vastupidi täielik põud. Tugeva kuumuse ajal ei pea kastmine olema tülikas ja aeganõudev tegevus. Tänapäeval on see muudetud nii lihtsaks, et ei pea isegi kodus olema selleks, et kastmissüsteemid tööle hakkaks. 

Erinevad kastmissüsteemid on tõhusad ja neid on lihtne paigaldada. See võtab koheselt ära mure taimede vastupidavuse suvel kuumuse ja põuaga. Parimad automaatsed kastmissüsteemid kastavad mulda ja seega ka juuri, mitte ei pritsi lihtsalt lehti märjaks. 

Miks on kastmissüsteemid vajalikud?

Kastmine üleüldiselt on väga oluline. Sellest ei saa lihtsalt ei üle ega ümber. Täpsemaks minnes, siis kastmisest sõltub taimede kasvutempo, nende tervis, välimus, maitse ja palju muudki. Näiteks ei tohi nooremad taimed läbi kuivada ning samas ei tohi neid ka üle kasta. Noored taimed ei tohi läbi kuivada, aga samuti ei saa neid üle kasta. 

Kui tulla tagasi selle juurde, et miks kastmissüsteemid on vajalikud, siis kõige ausam põhimõte automaatsetel kastmissüsteemidel on see, et nad teevad meie elu tunduvalt lihtsamaks. Põhimõtteliselt hoiavad automaatsed kastmissüsteemid taimedel parajat niiskustaset ilma igasuguse sekkumiseta või aja panuseta. 

Mida suurem on aed, seda rohkem on vaja ka tegeleda hooldusega. Niigi võtab muru niitmine, heki lõikamine, lillepeenarde hooldus aega. Miks siis veel lisada aega sellele, et tegeleda kastmisega? Kui on võimalus muuta elu lihtsamaks, siis kasuta seda võimalust.

Milline on kastmissüsteemide valik?

Kastmissüsteemide valik võib esmapilgul tunduda keeruline, sest taimede eripära on lihtsalt niivõrd varieeruv ning päris paljud on enda nõudmistega vägagi karmid. Näiteks tuleb mõnda taime kasta juurte kaudu, mõni ei salli külma vett, veekogused on erinevad ning samuti on vaja tegeleda väetamisega.

Niisutussüsteem kodus ei ole suur investeering. Seda saab paigaldada eri suuruses aeda ning see tagab muru, lillepeenra, kasvuhoone ja ka heki õige niiskustaseme. 

Kõige olulisem on see, et kastmist on võimalik teha kahel viisil. Esimene variant on maa alla ehk kus niisutatakse ainult juuri ning teine variant on niisutamine toimub ülevalt ehk lehe kaudu.

1) Tilkkastmissüsteem

Tilkkastmissüsteem on ideaalne näiteks kasvuhoonesse või siis istutusalasse. See on niisutamissüsteem, mis toimub juurte kaudu. Tilkkastmissüsteemi võib pidada kõige tõhusamaks süsteemiks, et toimetada vajaminev vesi ja toitained kohale. 

Tilkkastesüsteem viib vee ja toitaineid otse taime juure tsooni õiges koguses ja õigel ajal, et iga taim saab täpselt seda, mida ta vajab just siis, kui ta seda vajab, et optimaalselt kasvada. Seda võib pidada ka üheks kõige paremaks kasvuhoone kastmissüsteemiks. 

2) Vihmuti

Vihmuti puhul on tegemist ülevalt niisutamisega. Vihmutiga on mitmeid eri arvamusi. Näiteks peetakse neid raiskavaks või ebatäpseks kastmismeetodiks. Kuigi tänapäeva tehnoloogia on muutnud vihmutid äärmiselt täpseks. Seda saab nutikalt ja tõhusalt modifitseerida suhteliselt madala sademete hulgale ja täiusliku veejaotusega.

Vihmuteid on mitmeid erinevaid ja nende valik on suur. Selleks, et valida endale sobilik peab enne mõtlema, mis on eesmärk ja kui suurt ala on vaja niisutamiseks. Näiteks sobivad vihmutid ideaalselt murualade jaoks.

3) Klassikaline voolikusüsteem

Voolik on klassikaline kastmine. Vooliku puhul kastab inimene ise ning siin ei ole tegemist mingi automaatikaga. Teinekord võib ka seda valikut vaja minna seega ei tasuks kindlasti seda unustada ning loota ainult automaatstele kastmissüsteemidele. Seega tasub voolikut olemas hoida ning vajadusel seda kasutada. 

4) Pihustid

Pihusteid on nii automaatseid, kui mitte automaatseid. Klassikaliselt kasutatakse pihusteid, kui on vaja teha mingisugust tõrjet. Kuid pihusteid kasutatakse ka taimede juures, kus on vaja erilist hooldust või toitaineid. Pihusti annab võimaluse personaliseerida kastmist ning tegeleda ühe taimega korraga. 

Aiarajamise olulised punktid mida järgida

Üks kõige olulisem koht aiahoolduses on taimestiku valik, mulla valik, kasvukoht ja üleüldised tingimused. Näiteks paar ideed kuidas Eestis põua aial veelgi paremini hakkama saada on tihe istutamine. See tähendab seda, et vaba mullapinda on vähem ning seega on vähem pinda päikesel mida soojendada. Teine asi on kasutada multši. See aitab ka hoida niiskust.

Taimedele on oluline niiskus sügavamal mullas

Taimed nõuavad kastmist. Näiteks kasvuhoones olevad taimed. Enamus kordi on probleem see, et kui käsitsi kasta, siis tehakse kahte äärmust liiga harva või liialt sagedasti. 

Vähese kastmise probleem esineb selles, et taimed ei saa sügavamalt niiskust kätte kuna vesi ei jõua väga sügavale juurestikuni. Vett läheb kuumadel suvepäevadel ikkagi üsna palju tarvis.

Nipid kastmiseks

  • Oluline on ühtlane niiskus. Mida noorem on taim, siis seda olulisemat rollis see ka mängib. 
  • Kasta põhjalikult mitte pinnapealselt ning pigem harva, kui sageli ja väheses koguses. Oluline on, et vesi jõuab taime juurteni. Niisama mulla niisutamisest ei ole kasu. 
  • Kastmiseks on kaks aega: kas õhtu või varahommik. Miks? Sest muld on siis jahe ja vett aurustub vähem. 

Muru kastmine

Taimed on olulised, kuid ei tohi ära unustada muruplatse. Põua ajal esimene asi, mis märku annab, et loodus igatseb vett on muruplatsid. Need ei ole enam mitte kaunid rohelised vaid muutuvad pruunikaks kollaseks. 

Iga hoovi au ja uhkus on hoolitsetud ja hooldatud roheline muru. Muruniitmine on oluline, aga seejuures on oluline tagada sellele ka õige kastmine. Ühesõnaga koduaia hooldus

üleüldiselt on äärmiselt oluline ilusa ja kauni kodu jaoks.

Muru kastmiseks on hea valida kas automaatne kastmissüsteem või siis poolautomaatne. Seda peamiselt seetõttu, et käsitisi on muru kastmine päris tülikas ja aeganõudev, eriti seda juhul, kui muruala on suur. 

Peamised probleemid, mis käsitsi kastmisel esineb on ebaühtlus ja vee raiskamine. Automaatsed kastmissüsteemid tagavad ühtlase niisutamise ning lisaks sellele hoiab vee arvelt palju kokku. 

Süsteem on lihtne. Sisestad programmi vajalikud andmed, et millal kastmissüsteemid töötavad. Edasi ei pea ise midagi tegema. 

Kastmissüsteeme on kahte liiki. Ühed on peidetud maa sisse ja teised on kogu aeg nähtaval. Need, mis on maa sees tulevad kastmis ajaks maapinnale.  Loomulikult on parimad need, mis on muidu maa sees, sest see ei sega muru niitmist ega ka aia üldist välimust. 

Küsi nõu

Kui soovid kastmissüsteemide paigaldamise ja valiku koha pealt nõu saada, siis võta meiega julgelt ühendust. Leiame parima lahenduse, mis on mõeldud just sinu aia jaoks. Vaata lähemalt.

Kokkuvõtteks

Kastmissüsteemid muudavad elu lihtsamaks ja kergemaks. Kuna elutempo on kiire ja  kui on võimalus muude toimetamiste automatiseerimiseks, siis tuleks ka seda juhust kasutada. Automaatsed kastmissüsteemid ei ole kallid ega ka keeruka olemusega. Vajadusel saab alati kutsuda professionaalid, kes aitavad kogu süsteemi paika panna ning teevad ka instruktaasi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga