Skip to content

Aiakujundus ideed: lihtsuses peitub võlu

Aed on midagi, mis annab ja lisab meie kodule värvi, elu ning naudingut. Selleks, et seda ilu hoida ja säilitada on vaja aiaga tööd teha. Aia kujundamine ja sellega töötamine on justkui põnev ning lõputu teekond, sest maailm, ideed ja mõtted on pidevas muutumises.

Aed on justkui sümbol rahust ja vaikusest. Eestlased on ikka olnud “aiarahvas”. Kevadel esimeste soojade päikesekiirtega on alati põhjust välja minemiseks. Sinu aed annab sulle võimaluse viibida värkse õhu käes, maandada pingeid ning tunda mõnu iseenda tegemistest. 

Aia planeerimine ja selle kujundamine lubab sul unistada ning õppida tundma seda huvitavat maailma. Aed on osa sinust. Selleks, et saada ideid ja mõtteid oleme toonud välja nõuanded kuidas kujundada ja planeerida enda aeda.

Millise aiatüüpi valida ning mis on parim?

See, millist aia tüüpi kasutada oleneb aia suurusest ja iseloomust. Kuigi ainult seda ei peaks jälgima, sest aed on ikkagi meie kui inimeste peegeldus. Aed ütleb meie kohta ära palju, sest see on meie töö, hing ja kunstiteos. 

1. Köögiviljaaed

Oled suur marjade, köögi- või puuviljade sõber või tahaksid, et kõik hea ja maitsev oleks kohe endal koduaiast võtta? Siis köögiviljaaed on kindlasti midagi millele mõelda võiks.  Tunne rõõmu enda lemmik köögiviljades ja maitserohelisest. 

Kindlasti tekib mõte, et palju aega kulub? Ausalt öeldes aega ikka kulub. Köögiviljaaed on vaja selleks ette valmistada, külvata ja rohida. Meie soovitus on, et kui te ei leia kevadel aia jaoks aega, siis piirduge vaid mõne peenraga. Aprillist juunini piisab iga päev paarist tunnist, puhkepäeviti võib ka veidi rohkem aega panustada, aga väikese peenraga saab ilusti hakkama. 

Mis on sellise aja kujunduse idee plussiks? Kogu raske töö eest, saad ennast premeerida maitsvate omakasvatatud viljadega.

2. Kiviaed – teerajad ja kiviktaimlad.

Kui aega on vähe ning samas ei taha kogu aeg taimedega tegeleda, siis selline aiakujundus idee sobib valatult. Selleks sobib rajada kiviktaimlad ja teerajad. Lisaks kõigele muule on ka vähem muruala mida niita. 

Kiviktaimlaks kutsutakse taimlat, kus kivide vahelt piiluvad välja mägedest, aga ka mererannast või tundrast pärit kuivalembeseid taimed. Kiviktaimla üks suurimaid plusse on võimalus kasvatada piiratud alal palju erinevaid taimi nii ning seda selliselt, et see ei tundu liiast.

3. Lilleaed

Lilled lisavad kodule justkui ideaalse atmosfääri enda värvikuse ja lõhnaga. Kevadine lillede õitsemisaeg on imeline, andes peale pikka talve rõõmu ja energiat. Sügisene värvikus annab silmailu ja kodule tõeliselt kauni vaate pildi. 

Kuid lilledega tuleb arvestada suurema ja intensiivsema tegelemisega. Osad lillesordid võivad pirtsutada ning nad lausa nõuavad rohkem hoolitsust. Lisaks sellele tahavad lilled tihedat kastmist, hoolitsemist ja  külma eest kaitsmist. 

4. Roheline aed

Kõige viimaseks lisame rohelise aiatüübi. Kui oled suur loodusesõber ning naudid mõnusaid ja rohekaid suvesid ning koduaias toimetamine meeldib, siis aiakujunduse idee sobib sulle hästi. Roheline aed kubiseb elust. Selleks, et seda teha on oluline külvata aeda võimalikult palju muru ning istuda endale sobivad puud ja põõsad.

Erinevad disainilahendused, mida aiakujunduses kasutada

Siin saad olla loov ja leidlik. Lase enda aiakujundus ideedel lennata. Lisaks sellele saad panna kokku erinevad disainid ning sobitada omavahel erinevaid kujundusi. Kõige olulisem on see, et endale meeldib. Populaarsemad aiadisainid ning aiakujundus ideed on ajatud.

Inglise aed

See aiakujundus disain on traditsiooniline, mis on justkui suur inspiratsiooniallikas koos enda lummusliku täiuslikusega. Inglise aeda iseloomustab hoolikas kõrguse valik, põhjalik ja pidev hoolitsus ning värvide tasakaal. Lisaks saab stiili luua erinevate lillesortidega, mugavate pinkide ja ka purskkaevu või veesilmaga.

Tegu ei ole metsikut loodust meenutava aiaga vaid rohkem muinasjutupildiga. Seega tuleks taimede valimisel rakendada sarnast lähenemist – edev ja perfektsionistlik valik. 

Näide: Kui on põõsas, siis roosipõõsas.

Jaapani aed 

Jaapani aed on justkui peegeldus lihtsusest ja looduslähedasest taustast. See ei tähenda jällgi metsikut loodust vaid kaunist rohelust ja elulisust. Kui sulle meeldib viimistletud ja minimalistlik aed, siis jaapani aed võib olla see õige. Kõik elemendid on Jaapani aias põhimõttega. Taimed, veesilm, puud, kivistik ning väikesed sillad. Ka väikesele pinnale saab luua stiilse jaapani aia. 

Vahemerepärane aed

Vahemere pärast aeda iseloomustab vahemerele omane kuum ja kuiv kliima. Pikad suved, kus on vähe sademeid. Kahjuks seab meie kliima sellele piirangud, kuid siiski on mitmeid taimesorte millega saab luua sarnase atmosfääri. Kui sulle meeldib selline aiakujundus idee ja stiil, siis saab seda ka Eestis kasutada.

Eesti aedades üks enim nähtud igihaljast taimeliik ehk  elupuud on üks võimalus vahemereäärse meeleolu rajamiseks. Lisaks ka basiiliku peenrad kuuluvad siia alla. Meie kliima võimaldab meil kasvatada tegelikult mitmed viinamarjasorte ja need kannavad magusaid vilju.

Kõrbeaed

Kui eelmise aiastiilid vajasid rikkaliku mullastikku ning hoolitsust, siis kõrbeaed seda sellises mahus ei vaja. Kõrbes sellist luksust ei leia. Kõrbeaiast inspiratsiooni saanud kujundus on minimalistlik ning sobib ka väiksemasse aeda ideaalselt. 

Taimede valikust näiteks jäätaim moodustab suurepärase pinnasekatte. Kui mõelda varjulise ala peale, siis kõrged taimed nagu akaatsia, mesquite ja kõrb paju sobivad ideaalselt. 

Kuidas sisustada aeda?

Kui kõik vajalikud taimed ja lisa atraktsioonid on valmis ostetud, siis jääb üle sisustamine. Eelnevalt tõime välja erinevad aiakujunduse ideed ja mõtted aga nüüd lähme konkreetsemaks. 

See milliseks lõplikult aed kujuneb ning millise ilme see saab oleneb igaühe personaalsest lähenemisest ja soovist. Toome näited, mis võimalusi on ja mida kasutada.

Terrass

Terrassi näeb päris paljudes kodudes. Seda ka põhjusega. Terrassil on lisaks ilule ka praktiline otstarve. Tänu sellele on koht, kus soojadel päevadel nautida ilusat ilma, teha grilli või lihtsalt nautida seltskonda. 

Pole vaja muretseda, kui on väike aed, et kas terrassi ikka saab ehitada. Terrass võib asuda ka maja ees, taga, küljel ehk raja see sinna, kus on võimalik. 

Terrassile saab lisada valgustust muutes see rohkem väljapaistvamaks ning optilisemaks. Lisaks saad tuua potililli ning põõsaid, mis annavad rohkem meeleolu ja energiat. 

Kui mõelda terrassi kujust, siis see ei pea olema klassikaline ruut või ristkülik. Tee see täpselt selliseks nagu ise soovid.

Veesilm

Veesilm toob looduse sulle hoovi. Lisaks sellele, et veesilm annab aiale võlu ning silmailu on tegu suurepärase stressi leevendajaga. 

Kui hakata veesilma rajama, siis esimese asjana tee kindlaks, mis stiili üldse soovid ning mis võimalused on. Olenevatel aia suurusest saab rajada ka vastava veesilma. Oluline on, et mida väiksem on veekogu seda rohkem tuleb selle eest ka hoolitseda. 

Lase enda loovus valla ning raja endale meelepärane veesilm.

Muru

Muru puhul täiesti oleneb, milline on aiatüüp, kui palju on rohuala ning mis on eelistused. Kui muru hakata algusest rajama, siis on kaks varianti: seemnemuru või siirdemuru. 

Seemnemuru puhul läheb aega, et tulemust näeks. Muruseemne idanemisaeg on keskmiselt 14-21 päeva. Kuid piisava niiskuse korral on võimalik ka 1,5 nädala pärast näha muruliblesid.

Siiremuru on kõige kiiremaid viise tulemuse saamiseks. Siirdemuru paigaldamine toimub muru rullidega, mis pannakse maha justkui nagu vaip. Tulemus on ilus kohaselt aga juurdumine võtaba ega 1-3 nädalat.

Hekk

Hekiga on aia planeerimisel võimalik palju mängida. Sellega saab muuta kodu tuultele vastuvõtlikumaks, privaatsemaks ning elulisemaks. Heki istutamise ja rajamise juures tuleb jälgida aastaaega ning mõelda läbi, mis otstarvet hekk koduhoovis täitma hakkab.

Hekid on kas vabakujulised või kujundatud. Vabakujulise heki puhul tegemist vabama ning metsikuma stiiliga. Kujundatud hekk on hästi hooldatud ja pügatud vastavalt soovile. 

Puud

Puud omavad koduhoovis dekoratiivset tooni, kuna puud annavad kodule nii ilu kui metsikut olemust. Samas annavad puud ka hubasust ning varjulisust. 

Kui mõelda puude istutamise peale, siis üldiselt on soodsaim aeg selleks sügisel. See millise puu tüübi valida oleneb personaalsetest eelistusest. Lisaks vajavad puud (eriti esimesel aastal) hooldust. See tähendab kastmist ja vajadusel tugikeppide asetamist. Eesmärk on hoida puud elusa ja tervena.

Lilled ja põõsad

Lilled ja põõsad lisavad aiale justkui viimase viimistluse. Nad lisavad meie hoovile harmooniat ja imelist vaatepilti. 

Lillede ja põõsaste suurus ja selle istutamine on võimalik ka kõige väiksema aiaga. Lilled saab väga hõlpsalt maja vastu, aia äärtesse ja ka terrassi juurde paigutada. Põõsad saab hoovi peale ära jaotada.

Kuidas aiakujundusega üldse algust teha?

Kujundades enda aeda, siis saab aed osa sinust ja sinu mõtetest ning ideedest. See on kunst ja samas ka nauding, mida aia kujundamine ja planeerimine pakub. Istutades ja valides lilli ja põõsaid lisad sinna enda tundeid ja meeleolu. Muru külvamine on justkui uue ja värske elu algus.

1. Uuri ja külasta erinevaid aedu ja blogisid

Alati ei ole kogu plaan koheselt silme eest. Kui kuskilt on vaja inspiratsiooni saada, siis selline lähenemine on üks võimalustest. See annab sulle võimaluse enda mõtteid ja ideid värskendada. Mõned aiad on lahendusega, mille peale sa pole mõelnudki või ei teadnudki, et olemas on. 

Hoia alati märkmik või tahvelarvuti endaga kaasas. Siis saad teha pilte, kirjutada ülesse märkmed ning hiljem kõik rahulikult läbi seedida ja mõelda. 

2. Pane paika fookus ja raamistik

Kui ideed ja mõtted on olemas, siis on aeg hakata paigutuse ja fookusega tegelema. Kui soovid hooneid raiada näiteks: kasvuhoonet või grilliplatsi, siis mõtle, mida sa kõige sagedamini kasutad ning kus see oleks kõige parem. 

Kui mõelda eelnevalt mainitud heki peale, siis ei pea tingimata istutama suurt ja võimast müüri ümber aia. Neid saab kasutada dekoratiivina. Proovi hoiduda sellest, et  paigutad kõik aia ühte serva. Kasuta kogu aeda.

3. Värvid ja valgus

Kui hakkad mõtlema värvide peale, mis koduaias võiksid asetada, siis mõtle mida sa ise eelistad. Mis on sinu lemmikud värvid ja mida sa tahaksid nendega edasi anda. Oluline on, et päris liiga kirjuks aeda ka ei tee (eriti oluline on see väiksemate aedade puhul).

Ära unusta, kuidas hakkab aed välja nägema õhtul. Millised valgused seal asetsevad ja missuguse meeleolu see tekitama peaks? Valgus annab juurde optilisust ja mänguvõimalust erinevate toonidega.

4. Aiaplaan

Aiaplaan annab võimaluse täpselt aru saada, kuhu mingi ese hoovis asetsema peaks. Sellisel viisil on kogu aiakujundus ideed ja mõtted joonisel ning nüüd jääb üle vaid tööga pihta hakata. Kui peaks plaani tegemisel küsimusi tekkima, siis saate meiega ühendust võtta. Aitame hea meelega.

Kokkuvõtteks

Enda aia planeerimine ja kujundamine on loov tegevus, mis annab võimaluse luua enda kätega midagi kaunist. Kogu aiakujundus ideid: loe blogisid, külasta erinevaid aedu ning uuri pilte. Pane kokku enda unistuste aed. 

Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab! 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga