Skip to content

Põhjalik juhend, kuidas paigaldada peenrapiirdeid

Aed on kodu üks olulisem osa, mis tõesti kiirgab endast ilu, lihtsust ja positiivsust välismaailmale. Kaunis aed toob naeratuse näole ning teeb ka kõige halvema päeva natukene paremaks. Oled teinekord tundnud kui mingist eriti kaunist aiast mööda jalutad, et ei saa kuidagi silmi sellelt. 

Enne kui tahad ilusat aeda luua tuleb tegeleda istutustöödega ning selle käigus peab juba mõtlema, et kuidas lõplik pilt välja võiks näha.Kui sind huvitab lisaks visuaalile ka taimede mugavus ja tahad neile parimaid kasvutingimusi pakkuda, siis peenrapiirded on üks viis selleks.

Peenrapiirded on mõeldud selleks, et saaksid enda aiataimedele pakkuda kõige paremaid ja kvaliteetsemaid tingimusi.

Mis asjad on peenrapiirded?

Aiakujundus on hoovide rajamisel üks paras pähkel, sest ideid ja lahendusi võib olla mitmeid. Üks asi mida aiakujunduse puhul kindlasti oled täheldanud, et paljud erinevad peenrad on eraldatud mingisuguse peenrapiirde või/ja peenrakastiga. Selleks võib olla näiteks metall, puit, plastik või kivi peenraääris. 

Peenrapiirete peamine eesmärk on eraldada erinevad taimi murust ja põõsastest. See on mugav nii aednikule endale, kui ka taimedele. Seega võib öelda, et võidab nii aednik ise kui taimed. 

Mida järgida peenrapiirdeid valides?

Peenrapiirdeid on mitut erinevat. Üks kõige tuntum ja enim kasutatav on plastikust peenrapiirded. Neid näeb aedades enim. Kuid üks kõige olulisem aspekt, mida järgida tuleb on elastsus.  

Elastsus pakub painduvust ning on kummjad, mis tagab selle, et peenraääris ei lähe nii kergelt katki. Hapramad ja jäigemad peenrapiirded kipuvad kergemini purunema ning see ei ole visuaalselt just kõige ilusam.  

Näiteks on saadaval peenraääriseid, mis surutakse maasse piikidega ning nad on vastupidavad, sest isegi kui trimmeriga vastu minna, siis ei juhtu sellega midagi.

Lisaks on olemas erinevaid värve, juppe ja piirde osasid, millega saab ideaalselt kujundada ja suunata peenraäärist ja selle üleüldist visuaali. 

3 erinevad peenrapiiret

Juba sai põgusalt mainitud ka, et peenrapiirdeid on peamiselt kolme eri sorti või õigemini kolme eri materjali.

1) Puidust peenrapiirded

Puidust peenrapiirded on enda materjali olemuselt eelnevalt töödeldud ning tänu sellele ka võrreldes tavalise puiduga olulisemalt vastupidavam. Võimalusi peenra kujundamiseks on mitmeid. Seega ei ole vaja karta seda, et peaks tegema sirge peenrakasti. Immutatud puidul on põhiliselt kaks tooni heleroheline või pruun

Mida tuleb järgida on muruniitmine. Kui soov on korralikult ja kvaliteetselt ääri niita, siis on kindlasti vaja trimmerdajat või murukääre. Murutraktoriga seda teha ei saa. Lisaks enne kui alustad paigaldamist, siis kaeva kitsas 20 cm sügavune kraav ning sinna pane liiv. see tagab selle, et külmaga ei hakka piire kerkima.  

Plussid: Odav, Visuaalselt atraktiivne, sirgeid lõike on lihtne paigaldada, üsna tugev. Puidu külge saab lihtsalt geotekstiili kinnitada.

Miinused: Paindub väga vähe, eluiga on kuskil 10-15 aastat, siis tuleks välja vahetada

2) Plastikust peenrapiirded

Plastikust peenrapiirded on kõige populaarsemad. Neid on lihtne paigaldada ning üsna taskukohase hinnaga. Näiteks kui on vajadus suuremat ovaalset istutusala piirata, siis plastik peenraäär sobib ideaalselt selle olukorra lahendamiseks.

Kui mõelda nüüd aiakujundusele, kui tervikule, siis jääb plastik ääris pea nähtamatuks. Aga mida tuleb järgida on tõsiasi, et Eesti ilmastik on pidevalt kõikuv ning seega suvine päike ja talvine pakane tekitavad ajapikku pragunevaid piirkondi.

Plussid: Lihtne paigaldada, vastupidav, taskukohane, saab painutada vastavalt soovile.

Miinused: Ebakvaliteetne plastik võib ajapikku praguneda.

3) Metallist peenrapiirded

Metallist peenrapiirded on haljastus maailmas natuke uuem lahendus. Kui plastikäärised olid midagi, mis esimesena populaarsust hakkasid koguma, siis metallist materjal hakkas tuure koguma hiljem. 

Tegelikult on metallist peenrapiiretel mitmeid positiivseid omadusi, näiteks on need väga hästi painutatavad ja mingit probleemi ei ole peenra kujundamisel. Lisaks sellele ei pea muretsema rooste pärast.

Plussid: Atraktiivne, rohkelt eri värvilahendusi, paindub hästi

Miinused: Kallim kui plastikpiire, keerukam paigaldada.

Põhjalik peenrapiirete paigaldusjuhend

Peenrapiirete paigaldamine ei ole teab mis raketiteadus, aga seal on siiski olulised nüansid, mida tuleb meeles pidada. Selleks oleme teinud sulle juhendi, kuidas saab paigaldusega ka ise tegeleda.

1. Ettevalmistus

Kõigepealt tuleks kavandatav istutusala äär markeerida, kas tokkide või märkespreiga. Sirge peenrapiirde korral on lihtne tõmmata nöör ja selle järgi alustada kaevetöid. 

Kaevata tuleks selliselt, et peenrapiirdel oleks ruumi tõsta ja langetada, ehk vähemalt peenrapiirde kõrgus + 1-2 cm. Kui kraav on valmis saab alustada paigaldusega.

2. Paigaldamine

Puidust peenrapiiret paigaldatakse tavaliselt 2-3 m pikkusest immutatud ja hööveldatud laudisest. Laudis paigaldatakse 3-4  tapiga maasse ja kinnitatakse kruvidega. Tapid saab teha sellest samast laudisest lõigates 20-30 cm jupi diagonaalselt pooleks.

Plastikust peenrapiiretel on tavaliselt metallist või plastikust ankrud kaasas, millega saab hõlpsasti maasse kinnitada. Tavaliselt on ka plastikpiirete otsas kinnitused, millega saab ühendada üksteise külge.

Üldjuhul pole metallist piirdel ankruid kaasas, vaid nende alumine serv on siksakis teravdatud, et see fikseeriks paremini maapinnaga. Metallist piiretel on ka vastavad ühenduskohad millega on lihtne piiret jätkata. 

3. Mida meeles pidada

Selleks et piire täidaks oma funktsiooni ehk eraldub muru ja kooremultsi või killustiku, siis oleks mõistlik paigaldada 2-3 cm murupinnast kõrgemale.

NB! kui on soov mururobotiga muru niita, siis peaks piirde paigaldama madalamale, et robot sõidaks üle serva ja ei vigastaks oma terasid.

Tähtis oleks paigaldada piire vertikaalses vaates võimalikult sirgelt . Eriti võib viltu paigaldatud piire hakata silma metallpiirde puhul. 

Kui piire on paigaldatud, siis tuleks kraav mõlemalt poolt mullaga täita ja tihendada. Tihendamiseks võib lihtsalt jalgadega muld kinni vajutada, aga tuleks tähele panna, et piire selle käigus viltu ei vajuks.

Peale paigaldust tuleks külvata muruseemet piirde äärde, et muru kasvaks täpselt piirdeni.

Kokkuvõte

Peenraäärised annavad aiale korrastatud ilme ja kvaliteetselt paigaldatud peenrapiire võimaldab sul aiatöödel aega kokku hoida rohimise arvelt . Kui sul on kindel plaan alustada aiakujundusega või soovid enda peenarde kujundamise või istutamisega abi, siis aitame sind meeleldi. 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga