Skip to content

Viljapuude lõikamine – kuidas saavutada soovitud tulemus!

Viljapuude lõikamine

Noorte puude puhul võib tunduda, et viljapuude lõikamine pole vajalik ning saab ilma lõikamiseta puud suureks kasvatada. Siiski see arvamus on täiesti vale, jah algusaastatel toob puu korraliku saagi ning kõik on ilus, kui mõne aasta pärast on olukord hoopis teine. 

Võra sisemuses olevad oksad ja viljad hakkavad tasapisi valguse puudusesse jääma, kuna uued võrsed on nad lihtsalt ära lämmatanud. Lisaks juhtub see, et puu ei suuda üha suurenevat okste ja viljade kogust ära toita ning kokkuvõttes kannatab eelkõige viljade kvaliteet. 

Ilma lõikamiseta puu metsistub kas varem või hiljem, ning kokkuvõttes mõjub see puu tervisele halvasti. Peale kvaliteedi langeb veel visuaalne välimus ning me kõik soovime, et meie hoov näeks välja elegantne ja viisakas. 

Kuidas viljapuid lõigata? 

Enne viljapuude lõikama hakkamist tuleks tutvuda puu üldise seisukorraga ning teha endale selgeks kas puu on terve. See on oluline, sest kui puul on näha suuremaid vähikoldeid või muid kahjustusi, siis suurem noorendustöö võib kokkuvõttes jääda üsnagi mõttetuks. 

Lõikamisviisi põhimõtted 

Erinevate puude lõikamisel peame arvestama iga sordi eripäradega. Ikka tuleb ette, et mõningate puude puhul on võra tihedam ning mõnel hõredam. Vastavalt sellele tuleb ka oksi lõigata.

Oksi tuleb vastavalt lõikamise või painutamise teel suunata, eriti oluline on see nooremate puude puhul. Veel on soovitatav tugevamad oksad, mis väljuvad ebasobivas suunas, nööri või paeltega painutada õigesse suunda ning jätta nad nii. 

Veel tuleks meeles pidada, et erinevad tüükad takistavad puul haava kinnikasvamist. Hiljem võib suure tõenäosusega see koht ära kuivada, tekkida mädanik, mis pikemas perspektiivis võib levida oksast tüvesse. Soovitatav on lõigata oksa kraesse, sest nii lood kõik eeldused haava kvaliteetselt paranemiseks. 

Lisaks tuleks püstistest okstest lahti saada, ehk väiksem väljumist nurk tähendab seda, et tulevikus murduvad sellised oksad tüvest lahti. Peamised oksad peavad kasvama tüvest vähemalt 45 kraadise nurga all. 

Veel tuleb viljapuude lõikamiseks (sh õunapuud ja ploomipuud) soetada õiged oksakäärid, soovitame selleks vaheliti teradega kääre. Alasitüüpi kääre soovitame pigem vältida, sest nendega kvaliteetset lõiget saada on pigem keeruline. Alasikäärid on head suuremate okste tükeldamiseks, mis on juba puu küljest ära lõigatud.

Millal viljapuid lõigata?

Tegelikult hakkab puude kujundamine juba siis kui puu endale soetatakse. Tavaliselt ostetakse istikuid, mis on juba mõned aastad vanad ning nende võra on mingil määral juba arenenud. 

Tavapäraselt on kujunenud viljapuude või õunapuude lõikamine varakevadisse, ehk enne kui pungad jõuavad puhkema hakata. Seda soodustab veel lehtede puudumine, tänu millele paistavad puud paremini läbi ning vajalike okste lõikuse teostamine on sellest tulenevalt kergendatud. 

Kevadine lõikus

Varakevad on soodne aeg veel oma õhutemperatuuri poolest. Soovitatav on tegutseda kui temperatuur on veel nullilähedane, sest lõikamine tuleb lõpetada siis kui pungad juba puhkema hakkavad. 

Vanemate puude puhul ei ole soovitatav korraga palju lõigata, sest nii võib juhtuda, et puu jääb hõredaks. Kui lõike tsüklid mitme aasta peale ära jaotada, oled teinud kõik, et vesikasve vähe tuleks.

Suve saabudes jälgi, et oksad koos viljadega ära ei murduks. Et seda vältida tasub aeg ajalt raputada või saaki ära noppida. Võimalik on veel oksi mingil määral toestada.

Suvine lõikus

Suvine viljapuude lõikus periood hakkab tavaliselt alates jaanipäevast ning kestab umbes augusti lõpuni välja. Selleks ajaks on pilt selgem, sest külmakahjustused on juba välja löönud ja kuivanud oksad paremini näha.

Suvine lõikuse positiivne külg on see, et võra harveneb ning viljad saavad rohkem päikesevalgust. Sellega kaasneb see, et vesivõsusid tekib tunduvalt vähem ning puul esinevad haavad paranevad kiiremini. 

Kui tegeleda viljaalgete harvendamisega, siis sellega tagad võimalused, et järgmine aasta on viljasaak suurem. Lisaks ei juhtu seda, et puu kurnaks ennast liigsete viljade kandmisega ära. Kui ei teki liigseid vilju, saab keskenduda uute õiepungade tekitamisele.

Kogu lõikuse juures on oluline jälgida, et ei vigastata tüve ega juuri. Kui puu koor saab vigastada, siis olete mingil määral mõra lõõnud puu elutegevusse terveks tema eluajaks. Kuna juured on puu toiteallikas, siis tasub vältida nende peal tallamist ning asjade ladustamist. 

Elu on näidanud, et puudele võib kevadine niiskus mõjuda laastavalt, kuna juured ei saa lihtsalt õhku. Seega, kui puu on istutatud lohku, tuleks viia sealt edasi kraav mis liig vee ära juhib. 

Sügisene lõikus

Tegelikult on iga kord tark endalt küsida, miks üldse lõikama hakatakse ning mis on selle lõpp eesmärk. Eriti seda enne talve, peab teadma, et puul on vaja talveks valmistuda ning taim teeb seda ise septembris ja oktoobris. 

Kui oli planeeritud mingid kindlad suuremad lõikused, siis need võib ära lõpetada. Kuid kõik mis siiski jäi lõikamata, võib ilusti järgmisesse kevadesse lükata. Küll aga võib sõltuvalt piirkonnast vesikasve lõigata juba sügisel. 

Üleüldiselt pole soovitatav sügisel asjadega hulluks minna, kuna peale tuleb talv ja puhkeaeg. Kuna puud ei kao kuhugi, siis kannatab kindlasti kevadeni oodata, sest oskamatu ja julm lõikus sügisel võib puu hukule saata. 

Lõikamis paus (lõikusrahu)

Kuna puul on vaja aega ka kasvamiseks, ei saa teda lõputult lõigata ning kõike tuleb teha optimaalselt. Enamasti oleks tark jätta paus kevade saabumisest, kuni lehtede täiskasvamiseni.

Lõikamiste vahelisse aega mahub ilusti ära ka puu õitsemise aeg ning see on ideaalne aeg, kui laseme puul taastada tema enda jõuvarud mis suunatakse lehtede, võrsete ja uute õite moodustamiseks. Sellegipoolest ei ole hullu kui selle aja sees eemaldatakse mõni oks.

Siiski tuleks olla valiv ning seda aega tasuks lõikuseks kasutada ainult siis, kui on tungiv vajadus taime kasvu pidurdada ning võre mingist kohast piirata. Rangelt on soovitatav eemale hoida talve õrnadest taimedest ajavahemikus sügisest kuni varakevadeni.

Puude kujundamine

Aastakümnetega on arusaamad viljapuudel lõikusest trastiliselt muutunud ning samuti on tulnud ka juurde palju uusi võimalusi. Kuna puude isepärad, sordid ja loomud on omavahel vägagi erinevad, siis on raske tuua ühte muster näidet, kuidas puud kujundada.

Juurde tuleb veel iga inimese enda käekiri puude kujundamisel, küll aga on teatud punktid millega tuleks arvestada. Esmalt tuleb teadvustada millisena me puud edaspidi näha soovime. Ehk vanemate puude juures on valikuvõimalus väiksem, kuna kasv on juba mingil määral saavutatud. 

Küsi meilt nõu!

Käisime üle kiirelt punktid mida tuleks viljapuude lõikamisel silmas pidada, millal üldse lõigata ja miks lõikamine vajalik on. Siiski võib tekkida tunne, et teed midagi valesti, kui ise asja kallale asuda. Kaheldakse kas on ikka õige oks või võrse mida lõigata. Arvatakse, et minnakse lõikamisega liiga kaugele või ei julgeta üldse kääre külge panna. 

See kõik võib tunduda üsna frustreeriv ning peavalu tekitav protsess, kuna eksimine on võib väga rängalt kätte maksta, sest puud ei kasva üleöö.

Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab! 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga