Kuusehekk on tuntud oma elegantse välimuse poolest, mis lisab silmailu igas koduhoovis, kus ta istutatud on! Enne tasuks siiski korra maha istuda ja mõelda, kas kuusehekk on just parim lahendus. Kõvasti kergem oleks otsustada elupuu heki kasuks, kuna pikas perspektiivis hoiab see sulle palju aega kokku.
Enne heki istutamist mõtle, kas on ikka aega ja viitsimist, et tegeleda hooldusega, kuna kuusehekk vajab pidevalt tähelepanu ja hooldust! Kui oled oma soovis kindel ning sul on see aeg, mida panustada on kuusehekk ideaalne valik oma kodu silmailu tõstmiseks.
Parim aeg kuuseheki istutamiseks
Kuna okaspuude võrsed on oma kasvuspurdid lõpusirgele saanud alles suve teises pooles, mis tähendab, et on parim aeg võrsete pügamiseks.
Lisaks sellele soosivad augustikuu ilmad peale pügamise veel istutamist, sest selleks ajaks on muld niiske ning juured jõuavad talveks korralikult maapõue juurduda ning ennast seal kinnitada.
Millist kuuseistikut valida?
Kui võrrelda omavahel igihaljaid ja lehtpuude istikuid, siis üldine vahe peaks kõigile selge olema. Kuuseistikud on igihaljad ja seega täidavad need oma eesmärki nii suvel kui talvel, küll aga langevad lehtpuu hekilt talveks lehed ning hekk kaotab mingil määral oma otstarbe.
Eriti tuleb see välja siis, kui soovitakse hekki rajada näiteks müürina, mis lisab hoovile privaatsust. Erisusi esineb veel kasvatus ja hooldus meetodites, sest võrreldes lehtpuuhekkiga vajab kuusehekk kõvasti rohkem hoolt.
Kuna kuuseistik kasvab keskmiselt kahemeetriseks alles 8 aastaga, siis tasub hoolega mõelda. 8 aastat on päris pikk periood ning selle ajaga jõuab juhtuda nii mõndagi.
Tuleb otsustada, kas osta istikud mis on näiteks 30 sentimeetrit pikad või teha väike lisainvesteering ning soetada potis kasvatatud kuusk, mis on sirgunud juba 1.5 meetri peale.
Mida suurem ja vanem on istik, seda kiiremini valmib ka hekk sinu hoovil. Suurema istiku kasuks otsustades, hoiad peale aastate pikkuse kasvu kokku veel kogu heki hoolduse pealt, mis oleks tulnud selle 8 aasta sees ise teha.
Kindlasti ei tasu kuusehekki istutada metsa servast üleskaevatud kuuselastest, juured saavad üleskaevamisel kannatada ning enamus kuuski hukkub.
Istutuseelse pinnase ettevalmistamine
Kui soovitakse luua tavalise istutustihedusega hekki, ehk 3-4 taime ühe meetri kohta, siis kaevatakse kraav. Kraav peab olema piisavalt lai ja sügav, et istik koos juurtega sinna vabalt ära mahuks.
Võib juhtuda, et pinnas on toitainetevaene ja vilets, siis sellises kohas aitab välja väetamine. Sellisel juhul kaevatakse laiem kraav ning täidetakse eelnevalt alumine osa hea aiamullaga, millele tuleks lisada sõnnikut ja superfosfaati.
Istikud, mis on paljasjuursed, tuleks eelnevalt katta mullaga ning hoida paar tundi juuripidi vees. Jälgida tuleb seda, et juureotsad ei jääks mitte mingil juhul ülespidi.
Kui soovitate kuuseistikuid või planeeritav ala väetada kevadel, siis üldjoontes sobivad selleks madala lämmastikusisaldusega üldväetised.
Kuuseheki istutamine
Kui oled valinud endale sobiva kuuseheki ning koha kuhu istutada, on aeg hakata istutama. Valida tuleb, kas istutada ühe või hoopis kaherealine kuusehekk.
Istutus juhiste andmisel on raske minna väga detaili, kuna palju sõltub olemasolevast pinnasest, asukohast ja milliseid istutus võtteid kasutatakse. Siiski on võimalik mõningad põhilised punktid heki rajamiseks välja tuua.
Istutamise vahe ehk istutustihedus on soovitatav jätta 50 sentimeetri peale.
Kui oled otsustanud potis kasvatatud taime kasuks, siis tuleb istik mulda asetada koos mullapalliga. Mullapall on muld, mis ümbritseb istiku juurestikku ning aitab taimel uues kohas kohanemisega toime tulla.
Väetise valik on oluline, sest vale väetis võib kuusele mõjuda laastavalt. Tuleks kasutada tavalist kasvuväetist. Üks asi mida kindlasti tuleb vältida on looma sõnnik! Looma sõnniku koostis on liiga vänge ning kuusk lihtsalt kuivab ära.
Kui taim on asetatud mulda tuleb auk korralikult kinni tallata. Peale kinnitallamist on oluline, et istiku juurekael jääks maapinnaga samale tasemele. Kui taim läheb mulda koos mullapalliga, peab auk olema nii sügav, et mullapallile saaks omakorda mulda veel peale visata.
Peale istikute mahapanekut, tuleb taimi väga põhjalikult kasta ning see peab toimuma kohe peale istutamist.
Kuuseheki istutus järgne hooldus
Peale puude istutamist tuleks esimese pügamisega oodata vähemalt 3 aastat. Jälgida tuleb seda, et pügamine toimuks ainult külgedelt nii, et hekk jääks 30 – 40 sentimeetri laiuseks.
Kui võrrelda kuusehekki hariliku elupuuga “Smaragd” , mis on pigem kiirekasvuline ja kasvab ise tihedaks siis, kuusega on lood teisiti. Selleks, et kuusehekk kasvaks tihe, tuleb teda oskuslikult pügada ning tihedus saavutatakse pikema aja peale.
Üldiselt on soovitatav kuusehekki piirata kas augusti või septembri kuus, kuna sellel aja perioodil on see puule kõige ohutum.
Meeles tuleb veel pidada seda, et nii kuuse kui ka elupuuhekid eelistavad pigem hea ja kvaliteetset aiamulda ning ei eelista elamist ekstreemsetes kasvutingimustes.
Rusikareegel on see, et latvu enne ei lõigata, kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse!
Kui hekk on istutatud hilissügisel, siis tuleb see kevadel ilusti ja hoolikalt üle vaadata. Võib juhtuda, et osad taimed on külmakergituse tõttu liiga kõrgele kerkinud või hoopiski reast välja surutud. Sellisel juhul tuleb taimed uuesti istutada.
Lisaks veel üks kuldreegel heki kastmisele, ehk kasta enne harvem, kuid põhjalikult. Kui taimi kasta väikeste kogustega ja sagedalt, siis võib hekk muutuda külma ja põua tundlikuks. Seda sellepärast, et pinnapealne juurestik areneb kiiresti välja ning on haavatavam, kui ta oleks sügavamas mullas.
Heki istutamine nõuab pühendumist
Nagu välja tuli, on kuusehekk suhteliselt hell erinevate tegurite vastu ning selle kasvatamisel tuleb ennast teemaga põhjalikumalt kurssi viia. Õpi kuuseheki hingeelu lähemalt tundma ning soe soovitus on enne istutamist endale teema selgeks teha.
Pea meeles, et hekk nõuab aega ja hoolitsust, sest ainult nii on sul võimalik saavutada maksimaalne tulemus ning luua hekk, mis reaalselt pakub sinu hoovile silmailu.
Kui tunned, et endal puudub see aeg või vastavad teadmised, siis selle jaoks oleme sul meie.
Loome koos sinu kodule väärtust, mis kestab!